Tusk opäť predseda Európskej rady

Tusk opäť predseda Európskej rady

Štáty Európskej únie na summite v Bruseli 9. marca 2017 zvolili na post šéfa Európskej rady opätovne svojho doterajšieho predsedu Donalda Tuska. Na post tzv. europrezidenta ho podporili všetky členské štáty s výnimkou Poľska. Predseda poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczyński už začiatkom marca oznámil, že Tusk, ktorému končí funkčné obdobie v máji, nemôže v žiadnom prípade počítať s tým, že ho Varšava podporí v kandidatúre na ďalší mandát. Kaczyński ho v tejto súvislosti označil za politika, „ktorý porušuje základné pravidlá Európskej únie“ a taký človek podľa neho nemôže byť predsedom Európskej rady. Z toho dôvodu navrhla Varšava ako protikandidáta europoslanca Jaceka Saryusza-Wolského.

Zaujímavosťou je, že k hlasovaniu podľa informácii o osobe predsedu Európskej rady prakticky nedošlo. Predseda vlády úradujúcej predsedníckej krajiny Únie – Malty – Joseph Muscat, totiž krátko po tom, čo rokovaciu sieň opustil Tusk, oslovil kolegov, či má niekto námietky voči znovuzvoleniu doterajšieho predsedu Európskej rady. Jediným, kto zdvihol ruku, bola následne poľská premiérka Beata Szydlo, ktorá sa pred tým vyjadrila, že Tuskove zvolenie podkopáva jednotu Európskej únie. Predĺženie jeho mandátu však okrem iných podporila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová a za pokračovanie vo funkcii šéfa rady sa vyjadril aj francúzsky prezident François Hollande, ktorý to zdôvodnil potrebou kontinuity, súdržnosti a stability. To, že sa Poľsko ako členský štát únie vyjadrilo proti Tuskovmu zotrvaniu vo fukncii podľa premiéra Malty Muscata, neznamená, že je možné toto rozhodnutie aj blokovať.

Slovenský premiér naznačil, že Tuskovým nahradením by región V4 mohol o túto pozíciu prísť, a preto snahy poľskej vlády odmietol. Maďarsko bolo podľa informácii ako jediné ochotné podporiť protikandidáta poľskej vlády Jacka Saryusz-Wolského, keďže ako sa pred tým vyjadril maďarský predseda vlády Viktor Orbán, jeho strana si ctí svoje povinnosti vyplývajúce z členstva v EPP (Európskej ľudovej strane), ktorej členom je aj poľská vládna strana Právo a spravodlivosť. Český premiér Bohuslav Sobotka svoju podporu Tuskovi zdôvodnil tým, že rozumie postojom Českej republiky ako aj postojom strednej Európy.

Donald Tusk sa koncom januára vyjadril, že Spojené štáty pod vedením Donalda Trumpa predstavujú pre Európsku úniu vonkajšiu hrozbu rovnako ako Čína, Rusko a radikálny Islam. Varoval tiež pred názormi, že koniec EÚ by mohol priniesť pozitíva. Naopak dezintegrácia únie podľa jeho vyjadrenia môže viesť k závislosti jej členských štátov na veľmociach akými sú Spojené štáty, Rusko a Čína. V tejto súvislosti Tusk zdôraznil, že len spoločne môžu byť krajiny Únie plne nezávislé.

Foto zdroj: http://www.politico.eu/article/humour-and-humility-as-tusk-unleashes-charm-offensive/

(tom)