Tusk varuje pred Polexitom

Pred možnosťou vystúpenia Poľska z Európskej únie varoval predseda Európskej Rady Donald Tusk. Vo svojom vyhlásení vyjadril obavu, že súčasná poľská vláda by tak mohla chcieť nasledovať Spojené kráľovstvo. Svoj strach ilustroval na príklade, keď jedného dňa budú príspevky Varšavy do európskeho rozpočtu vyššie ako benefity.

V rozhovore pre týždenník Tygodnik Powszechny, bývalý poľský premiér a súčasný hlasný kritik vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) povedal, že „pre PiS je nepochybne jedným z cieľov oslobodiť poľskú politiku spod bremena EÚ“.

„Pre PiS sa výhody členstva redukujú na finančné benefity, úplným ignorovaním ďalších výhod, ako je napríklad spoločný trh, právny poriadok, zaručená bezpečnosť atď,“ povedal šéf Európskej Rady.

Sumou 10 miliárd ročne je Poľsko najväčším príjemcom finančných prostriedkov z Európskej únie. To sa však môže čoskoro zmeniť, ak Brusel v rokoch 2020 až 2017 zníži svoje výdavky, alebo v prípade ak Európska komisia nariadi svojim členom, aby do spoločného rozpočtu platili viac.

„Dokážem si celkom ľahko predstaviť situáciu, keď sa Poľsko jedného dňa ocitne medzi čistými prispievateľmi. Poľská vláda sa rozhodne, že je čas opýtať sa Poliakov, či stále chcú mať Poľsko v EÚ, a potom nakoniec prídu k záveru, že je načase povedať členstvu zbohom,“ obáva sa Tusk.

Podľa jeho slov, súčasné prieskumy verejnej mienky síce ukazujú, že väčšina Poliakov podporuje zotrvanie v Európskej únii, ale to sa môže veľmi rýchlo zmeniť. Poukázal pri tom na prípadnú kampaň za tzv. Polexit, v ktorej by vládna strana Právo a spravodlivosť argumentovala napríklad utečeneckou a prisťahovaleckou otázkou.

Je všeobecne známy fakt, že vláda vo Varšave má už dlhšiu dobu spor s Bruselom. V Národných Novinách sa pravidelne zmieňujeme o nesúhlasnom stanovisku eurokratov so súdnymi reformami v krajine, ako aj s odporom vlády vo Varšave ohľadne schémy Európskej únie na presídľovanie migrantov.

Pripomíname, že práve Donald Tusk sa v decembri minulého roku vyjadril, že povinné kvóty európske štáty rozdeľujú a navyše sú neefektívne.

Foto zdroj: http://blogs.lse.ac.uk/europpblog/2016/07/08/poland-brexit/

(tom)