Týždeň za nami: Len aby sme v hanbe neostali…

Týždeň za nami: Len aby sme v hanbe neostali…

Hlavným hrdinom našej doby, najmä minulého týždňa na Slovensku, je premiér Róbert Fico. Ktovie, či pri odchode na samit o hospodárstve, bezpečnosti a migrácii pre krajiny EÚ a Africkej únie na Pobreží Slonoviny vôbec tušil,  koľko práce ho bude čakať po tieto dni na slovenskej pôde.

Najprv ešte z Afriky musel promptne zareagovať na pokusy koaličných partnerov na rozmrazenie, vlastne zvýšenie ich platov o tisícku eur. Tu sa najviac triasol o spomínanú tisícku šéf SNS, Danko spolu s poslancom Hrnkom, hoci to chceli zakryť pochybnými vyhláseniami typu, že vraj: „Tu sa nikto netrasie o zvýšený plat…“ Ale Hrnko to už nezvládol, keď prskal a nepríčetne vrieskal: „Kto sa to tu hrá na mecenáša a hrá divadielko na nočnej smene vo fabrike?“ majúc na mysli premiéra, ktorý ešte z Afriky vyslal správu, že žiadne zvyšovanie platov sa konať nebude.

Chvíľu na to sa Hrnko posťažoval, že poslanecký plat mu nestačí pokrývať výdavky, veď len jeden oblek stojí aspoň 600 eur a on ich potrebuje niekoľko ročne. Keď sa ho redaktor opýtal, čo robotník, ktorý si musí kúpiť montérky, tiež niekoľko kusov ročne, Hrnko argumentoval, že montérky sú predsa lacnejšie.

Čoskoro sa ozval aj Bugár z Most-Híd výrokom, že „v demokracii nikto nebude diktovať poslancom, čo si môžu dovoliť robiť“. Korunu celej tejto finančnej šou nasadil Blaha, povestný marxista zo Smeru, čudným vyhlásením, že „nejaké zvyšovanie platov poslancov vôbec nie je serióznou záležitosťou, veď oni sotva zarábajú na živobytie, ale pozrime sa na manažérov, vedúcich pracovníkov a riaditeľov bankového predstavenstva, ktorí si len ako odmeny vypisujú desaťtisíce eur.“

Medzi prvými premiéra Fica pri návrate z iného kontinentu privítal Matovič z OĽANO v zmysle „Z Afriky sa vrátil riaditeľ ZOO, ktorý už odtiaľ avizoval, že nijaké banány pre opičky nebudú“. Opičky sú pre Matoviča koaliční poslanci vycvičení na povel stláčať gombíky. Premiér Fico je vynikajúci znalec slovenskej ľudovej slovesnosti, čo dokazuje vo svojich prejavoch a činoch.

Tento raz konal na báze obľúbeného príslovia: aby bol aj vlk sýty, aj ovca celá. Tak sa rozmrazenie platov vlastne konalo, ale podľa zákona o DPH zvýšenie prebehlo len o jedno jediné euro. V tomto prípade sú vlkmi Hrnko, Danko, Bugár a ovcami slovenský národ zarábajúci len pár stovák, ktorý by vybuchol hnevom v prípade, že by „sociálny“ premiér Fico povolil zvýšiť platy naozaj o celú tisícku.

V zmysle šachového hesla najlepšia obrana je útok prebiehalo odvolávanie ministra vnútra Kaliňáka. Túto taktiku presadil kto iný, ako sám premiér a čoskoro to vyzeralo, že odvolávaná je opozícia a nie Kaliňák. Fico to bral všetko hlava-nehlava, až to už nemohol vydržať ani Matovič a už-už stál pred rečníckym pultom, až sa im takmer dotýkali nosy, aby premiéra vyprovokoval. Ten však len lakonicky zahlásil: „Ja sa vás, pán Matovič, nebojím.“

Matovič bol v poslaneckej sále všeobecne diagnostikovaný vládnymi predstaviteľmi za duševne chorého a o poznámky „Ako ste sa dnes sem dostali, Igor? Boli ste prepustení, alebo ste ušli?“ nebola núdza. „Nič v zlom, my vám chceme len pomôcť“, ale šou a fraška sa vyvinula dramatickým smerom, keď poslanec zo Smeru zahlásil: „Ja si vyprosím, aby ste ma nazývali opičkou, ak s tým neprestanete, vybavím si to ináč,“ zrejme myslel ručne-stručne. Tak či onak, Kaliňák z vlastného odvolávania vyšiel silnejší ako predtým. Aj nezaradený poslanec Beblavý sa v tomto týždni blysol požiadaním ministra zdravotníctva Drucknera, aby rezignoval.

Veď akoby mohol ďalej robiť ministra, keď sa celé dni venoval zavedeniu poplatku 30 eur za ordinovanie lekárov v doplnkových hodinách pre objednaných pacientov. Pán premiér tento návrh zrušil šmahom ruky a podľa jeho slov, aby znemožnil opozícii zneužívať situáciu proti svojej vláde. Otázka znie, či by návrh po schválení nebol formovaním pacientov 1. kategórie (pacientov, ktorí si môžu dovoliť zaplatiť) a pacientov 2. kategórie (pacientov bez peňazí či neochotných platiť).

Výsledky inventarizácie muničných skladov ukázali nedostatky v Trenčíne, Sklenom a v Novákoch. Okrem iného chýbalo okolo štvrť milióna nábojov, ktoré dnes môžu byť v rukách kriminálnikov či teroristov. Podľa ministra obrany Gajdoša treba, aby vojenské sklady strážili profesionálni vojaci a nie súkromné bezpečnostné služby. V 28 prípadoch museli byť urobené disciplinárne opatrenia vo forme výpovedí a pokút.

„Priemyselný deň 2017“ na Záhorí tiež patril Ministerstvu obrany a ozbrojeným silám SR. Minister Gajdoš vysvetľoval a vysvetľoval aj generál Milan Maxim neveriacemu redaktorovi, s ktorým sa dostali do prestrelky, našťastie len slovnej, o fínskych či tureckých podvozkoch pre obrnené vojenské transportéry finalizované na Slovensku.

Aj prezidenta Andreja Kisku premiér Róbert Fico tĺkol hlava-nehlava. Čo už, veď na Kisku sa to všetko valilo ako uragán či tropický cyklón. Ústavný súd rozhodol, že musí vymenovať troch ústavných sudcov, inak sa dopustí vedomého deliktu porušenia ústavy a bude obvinený z prezidentskej totality.

Fico sa spýtal, kde je Sulík a jeho zhulení kolegovia, ktorí v prípade Gašparoviča, ktorý „len raz“ porušil ústavu v prípade voľby generálneho prokurátora, žiadali jeho hlavu a Kisku tolerujú, i keď porušil ústavu v siedmich prípadoch. „Zrejme Sulík nemá iný meter, ale rovno iný kilometer,“ Fico si neodpustil iróniu.

Potom informoval verejnosť, že prezidentovi posiela list a faktúru na 990 tisíc eur za používanie, respektíve zneužívanie vládnej letky. Veď Kiska si dával poslať vládny letecký špeciál z Bratislavy do Popradu, aby letel do Košíc, čo je po ceste len 112 km, nehovoriac o vzdušnej čiare.

No a ani Mikuláš nezabudol, že šou musí pokračovať a prišiel do prezidentského paláca, aby spolu s blažene sa tváriacim Kiskom rozdali darčeky poslušným deťom. Jednému rómskemu dievčatku sa nesmierne páčila prezidentova kúpeľňa a jedno rómske chlapča rieklo: „Tu je všetko také pekné. Aj ja by som chcel byť prezidentom.“ Nuž, čo nie je, môže byť.

Foto zdroj: http://parameter.sk/fico-nincs-semmilyen-viszaly-koztem-es-andrej-kiska-kozt

(mil)