Úkladná vražda novinára – súviselo to s jeho profesionálnou činnosťou?

Na Slovensku došlo k ďalšej tragédii. V obci Veľká Mača, okres Galanta, bol zastrelený mladý pár vo veku 27 rokov – Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Prípadom sa bude zaoberať špeciálny tím vytvorený z predstaviteľov Generálnej prokuratúry, Úradu špeciálnej prokuratúry, Ministerstva vnútra, Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru a Slovenskej informačnej služby.

Na tlačovej konferencii prezident Policajného zboru Tibor Gašpar uviedol, že smrť novinára môže súvisieť s jeho investigatívnou činnosťou. Sú aj ďalšie verzie. Podčiarkol, že Slovensko ešte nečelilo takému bezprecedentnému útoku na novinára.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská prízvukovala: “Nemôžeme byť krajinou, kde vraždia novinárov. Už len to, že vôbec mohlo vzniknúť podozrenie, že vražda novinára súvisí s jeho prácou, je zlé“. V podobnom duchu sa vyjadrujú aj mnohí iní politici.

Podľa médií, Ján Kuciak sa venoval vnútropolitickému dianiu a ekonomickým kauzám:  Bašternák, nominant SaS Roman Vrťo, podnikateľ Kočner, na ktorého podal aj trestné oznámenie, spoločnosť Anatext, na korupčných kauzách súvisiacich so SMERom a SaS.

Novinára mohli zavraždiť aj z iných dôvodov. Polícia iba začala vyšetrovanie, ale viacerí politici už mali razantné vyhlásenia. Opoziční politici zo všetkého obviňujú vládu a jej ľudí, pričom tvrdia, že nič nerobia, aby zabezpečili bezpečnosť občanov, a žiadajú demisiu ministra vnútra Róberta Kaliňáka aj prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár prisľúbil, že rozpúta peklo, ak sa potvrdí, že novinár bol zavraždený pre svoju prácu. Dodal, že ak bola motívom vraždy jeho činnosť, potom nie je možné, aby sme si hovorili, že sme právny a demokratický štát. Čižnár vyhlásil, že podobnú udalosť  za tridsať rokov praxe nezažil. Varoval politikov a média, aby sa neponáhľali so závermi, pretože mnohí už akoby majú jasno, čo bolo motívom vraždy. „My v tom jasno nemáme. Nie som rád, keď sa to dopredu zneužíva a vykrikujú sa nepotvrdené veci,” podčiarkol generálny prokurátor.

Vláda ponúkla odmenu milión eur za informácie, ktoré by pomohli odhaliť vraha novinára a jeho partnerky. Vyhlásil to včera premiér Róbert Fico. „Naša prvoradá úloha je chytiť vrahov. Potom bude možné hovoriť o motívoch a o tom, čo sa vlastne udialo. Pokiaľ motívom bola samotná práca novinára Jána Kuciaka, bol by to útok proti demokracii a slobode tlače,“ povedal. Opozičné strany vyzval, aby túto situáciu hyenisticky nezneužívali.

Minister vnútra Robert Kaliňák podčiarkol, že bol šokovaný tým, čo sa stalo: „Preto sme hneď od rána začali organizovať všetky sily a prostriedky na krajskej a celoštátnej úrovni, aby sa zapojili do vyšetrovania tohto brutálneho trestného činu,“ dodal.

Hlas ľudu – hlas Boží: K výbuchu došlo na sociálnych sieťach, ktoré sú plné rôznych verzií, chýrov a komentárov.  Niektorí „sieťoví komentátori“ poukazujú na nezvyčajný rozruch v radoch vrcholových politikov, štátnych funkcionárov a iných kompetentných. Pripomínajú, že v ostatnom období na Slovensku došlo k niekoľkým vraždám známych osobností, ale nikdy podobný rozruch „hore“ nebol – opozícia ešte len v úvode vyšetrovania zo všetkého obvinila vládu, vláda ponúkla milión eur za informáciu o páchateľovi generálny prokurátor sľúbil, že rozpúta peklo. Súvisí tento rozruch s povolaním zavraždeného? Naozaj bol zavraždený pre svoju činnosť, alebo je v tom niečo iné?

Vyšetrovanie by malo nájsť odpovede na tieto otázky, a aj na tú hlavnú: Čo urobia všetci vyššie spomínaní kompetentní preto, aby sa podobné tragédie už neopakovali? Možno si odpovedia aj sami, po tejto tragickej skúsenosti. No skôr je takmer isté, že opäť sa všetko utíši, mediálna búrka postupne stíchne a niektorí „chlapci“ na území našej republiky, nášho štátu, budú pokračovať vo svojich systémových svinstvách…

Jediná možnosť ako sa brániť, je zmeniť systém v tomto štáte tak, aby sa občania, tým pádom aj novinári, nemuseli báť vrahov skrytých kdekoľvek. Aby sa tu nikto nemusel obávať, že ak sa opýta na veci verejné, možno bude takmer verejne popravený. Aby sme sa nemuseli pýtať, s kým temná moc pečie koláče zloby, z ktorých tečie krv… A nech máme pokoj na prácu, vytváranie pozitívnych hodnôt a žitie vlastných životov bez pocitov bezmocnosti.!

(pal)

Foto: http://www.topteny.com/10-requirements-perfect-criminal-defense-lawyer/