Ukrajina dostala z Gruzínska žiadosť o vydanie Saakašviliho

Ukrajina dostala z Gruzínska žiadosť o vydanie Saakašviliho

Tbilisi zaslalo Ukrajine žiadosť o zatknutie a vydanie gruzínskeho exprezidenta a bývalého guvernéra ukrajinského regiónu Odesa Michaila Saakašviliho. Vyhlásil to 5. septembra námestník ukrajinského ministra spravodlivosti Sergej Petukov.

“Ukrajina dostala žiadosť o nájdenie, zatknutie a vydanie Michaila Saakašviliho,” povedal námestník pre televízny kanál 112.Ukraina. Podľa jeho vyjadrenia kancelária gruzínskeho prokurátora “poskytla záruky, že žiadosť nie je motivovaná politickým prenasledovaním a že dotknutá osoba nebude obžalovaná zo zločinov, ktoré nie sú uvedené v žiadosti o vydanie”.

V polovici augusta odvysielal gruzínsky televízny kanál Imedi TV oficiálnu reakciu generálnej prokurátúry, podľa ktorej boli dokumenty potrebné na Saakašviliho vydanie zaslané na Ukrajinu.

Gruzínska ministerka spravodlivosti Tea Culukianiová koncom júla vyhlásila, že je pripravená požiadať o Saakašviliho vydanie z akéhokoľvek štátu, v ktorom sa exprezident rozhodne po strate svojho ukrajinského občianstva zostať.

Ruská tlačová agentúra TASS v tejto súvislosti uviedla, že bývalý gruzínsky prezident sa v súčasnosti zdržiava v jednom z európskych štátov. Saakašvili predtým oznámil, že má v pláne vrátiť sa na Ukrajinu 10. septembra.

Michail Saakašvili bol gruzínskym prezidentom od januára 2004 do novembra 2013. Dva dni pred skončením jeho funkčného obdobia odletel do Spojených štátov. V máji roku 2015 mu bolo udelené ukrajinské občianstvo, z čoho vyplynula strata gruzínskeho.

V roku 2014 gruzínske úrady bývalého prezidenta obvinili zo zodpovednosti za masaker protestujúcich občanov a nezákonné zabavenie majetku podnikateľa Badriho Patarkatsishviliho, ako aj v súvislosti s nadchádzajúcim vyšetrovaním vraždy bankára Sandra Girgvlianiho. Saakašvili vo svojej krajine čelí aj obvineniam zo sprenevery štátneho majetku.

V rokoch 2015 až 2016 bol exprezident gubernátorom Odeskej oblasti na Ukrajine. Ukrajinský prezident Petro Porošenko mu 26. júla 2017 odňal ukrajinské občianstvo. Exprezident potom na krátko odcestoval do Spojených štátov. Minulý mesiac sa zdržiaval na území Poľska, Litvy a Maďarska. Koncom augusta Saakašvili vyhlásil, že ukrajinské a gruzínske orgány ho plánujú obviniť z prípravy štátneho prevratu v Gruzínsku.

 

Foto zdroj:http://www.natoaktual.cz/f

(tom)