Ukrajinské orgány zastrašujú žurnalistov

Ukrajinské orgány zastrašujú žurnalistov

Výbor pre ochranu novinárov (CPJ – VON), so sídlom v New Yorku odsúdil ukrajinské úrady a ich predstaviteľov za tlaky zamerané na tamojších novinárov. Organizácia ich zároveň vyzvala, aby zabezpečili, že ukrajinská tlač a médiá môžu slobodne správy šíriť.

Jedným z prípadov je, keď bol koncom júna šéfredaktor ukrajinského portálu Strana.ua – Igor Gužva zatknutý kvôli obvineniam z vydierania Dmitrija Linka, člena ukrajinskej Radikálnej strany. Dôvodom malo byť to, že Linko odmietol zverejniť materiály, ktoré by jeho stranu mohli skompromitovať. Súd rozhodol, že Gužva bude musieť vo väzbe stráviť 60 dní. Šéfredaktor všetky obvinenia popiera.

Úrady následne internetový portál obvinili z údajného odhalenia štátneho tajomstva a zároveň vykonali prehliadku priestorov, kde má svoje sídlo.

Predseda Národnej únie ukrajinských novinárov Sergej Tomilenko, ktorý sa postavil za svojich kolegov, sa stal terčom kritiky zo strany členov parlamentu. Prostredníctvom sociálnych sietí dostal podľa informácií Výboru viaceré hrozby.

“Ukrajinské úrady by mali ukončiť obťažovanie portálu Strana, odstrániť všetky obvinenia proti Igorovi Gužvovi a prestať podporovať nepriateľské prostredie voči tlači. Politici vytvárajú toxickú atmosféru pre médiá tým, že rozdeľujú ukrajinských novinárov na vlasteneckých a nepatriotických, namiesto toho, aby povzbudili možnosť širokej škály názorov v rámci informovania verejnosti,” uviedla Nina Ognianová, ktorá je koordinátorkou programu CPJ Europe and Central Asia.

Podľa Výboru pre ochranu novinárov, atmosféru obťažovania a zastrašovania nezávislých novinárov, ktorí kritizujú ukrajinskú vládnu politiku, dokázala návšteva delegácie CPJ na Ukrajine v júli tohto roku.

Výbor na ochranu novinárov je nezávislá nezisková organizácia, ktorá podporuje celosvetovú slobodu tlače. V minulosti pomerne často kritizovala aj situáciu na Slovensku i v ďalších štátoch strednej Európy. Otázkou je, do akej miery je organizácia skutočne nezávislá, resp. závislá od peňazí tzv. šedej zóny, ktorá samostatným štátom chce diktovať, ako sa má “pestovať” sloboda prejavu. Medzi sponzormi VON sú mená, ktoré svet pozná ako presadzovateľov globálnej svetovlády a mediálnych korporačných manipulácií…

 

Foto zdroj:http://www.tb-pr.com/files/?dir=admin/images/

(tom)