Úrazy našich školákov sa prihodia najčastejšie paradoxne v domácnostiach…

Úrazy našich školákov sa prihodia najčastejšie paradoxne v domácnostiach…

Našim školákom sa začali jarné prázdniny. Obdobie určené na oddych je však spojené aj s vyšším rizikom úrazov. Štatistiky hovoria, že v domácom prostredí ich vzniká omnoho viac, ako v škole, alebo na ceste. Rodičia síce majú väčšie obavy pustiť svoje deti von na ihrisko a niektorí sú v strese aj z pobytu svojich ratolestí v škole, ale pravda je taká, že viac ako tretina zranení je spôsobených doma, štvrtina na športoviskách, 21 percent úrazov sa stáva na cestách a len 17 percent v predškolských a školských zariadeniach.

„Paradoxne, domov, priestor, ktorý dôverne poznáme, je pre našich potomkov miestom, kde dochádza k najväčšiemu počtu úrazov detí a mládeže. U tých najmenších, do štyroch rokov, je ich najčastejšou príčinou oheň a následne popáleniny. U 10 – 14-ročných ide najmä o pády,“ hovorí odborník na poistenie Ondrej Reichbauer. Najčastejšie poranená je horná končatina. Medzi dôvodmi hospitalizácie následkom úrazu vedie otras mozgu, zlomenina a pomliaždenina, ktoré sa stali doma, respektíve na ceste. Trvalé následky úrazu sú najčastejšie po otvorenej rane, poranení hlavy, po údere či páde v prípade úrazov vzniknutých v domácom prostredí. Zo štatistiky detských úrazov ďalej vyplýva, že chlapci majú dvakrát vyššiu úrazovosť ako dievčatá a neslávne prvenstvo majú aj v trvalých poúrazových následkoch. Deti z miest sú dvakrát častejšie ambulantne ošetrené ako deti z vidieka.

V domácom prostredí sú nebezpečné ostré rohy nábytku, sklenené vitríny, schody, nožnice, nože a iné kuchynské náčinie, nachádzajúce sa v dosahu detí. Kým sú malé, pozor treba dávať aj na dôsledne zatváranie a zabezpečenie okien, balkónových dverí, čím minimalizujeme riziko pádu. „Odporúčame používať detské poistky do elektrických zásuviek, či chrániť deti pred rozpálenými platňami na sporáku. V zimných mesiacoch by sme mali zvýšiť pozornosť aj na dvore, kde na zľadovatenom a neupravenom povrchu hrozia úrazy pri pošmyknutí a v každom ročnom období napríklad aj pády zo stromu,“ radí Ondrej Reichbauer.

V rámci prevencie by sme deti do 12 rokov nemali nechávať doma samotné, bez dozoru dospelej osoby. Z praxe však vieme, že mnoho nehôd vzniká práve vtedy, keď sú deti obklopené svojimi blízkymi. Nie nadarmo im hovoríme, že sú ako živé striebro, a aj keby sme im boli stále v pätách, stať sa môže čokoľvek. Preto by sme sa v prvom rade mali sústrediť na vytvorenie bezpečného domova bez zbytočných nástrah a zabezpečiť svoje deti úrazovým poistením.

(bre)

Foto zdroj: https://pixnio.com/free-images/2017/05/18/2017-05-18-10-42-31-900×596.jpg