USA a NATO zase provokujú v Čiernom mori

USA a NATO zase provokujú v Čiernom mori

Poslanec ruskej Štátnej dumy zo Sevastopoľu na Kryme povedal, že vyslaním námorných lodí do Čierneho mora sa Severoatlantická aliancia pokúša umelo zhoršiť napätie s Ruskom a zapôsobiť zároveň na obyčajných voličov v Spojených štátov a Európe.

„Ide o neskrývané provokačné akcie. Akákoľvek aktivita loďstva NATO v Čiernom mori je prejavom sily. Celá táto hra na svaly je zameraná predovšetkým na európskych a amerických voličov, presvedčiť ich o tom, že NATO zostáva suverénom na mori, zatiaľ čo Rusi majú zostať pokorní a vystrašení,“ vyhlásil Dmitrij Belik.

Ruský poslanec pripomenul, že nepriateľské akcie Severoatlantickej aliancie len zvýšia u Rusov presvedčenie o potrebe disponovať silnou a ostražitou vojenskou silou.

Vyjadrenie Dmitrija Belika prišlo krátko po tom, ako do Čierneho mora vplávali dve vojenské lode Severoatlantickej aliancie – torpédoborec HMS Duncan a turecké vojenské plavidlo TCG Gaziantep.

Americké ministerstvo obrany krátko pred touto udalosťou uviedlo, že ruská stíhačka Su-27 skrížila dráhu amerického špionážneho lietadla, ktoré vykonávalo svoju činnosť nad územím Čierneho mora. Pentagon varoval, že podobné manévre zvyšujú riziko nesprávneho výpočtu a možných vzdušných kolízií.

Rusko vo svojej reakcii vyhlásilo, že bojové lietadlo neporušilo žiadne medzinárodné predpisy a nevyvolalo žiadnu núdzové situácie. Dôvodom priblíženia sa ruského stroja bolo prinútiť americké špionážne lietadlo zmeniť svoj smer mimo ruský vzdušný priestor.

Pripomíname, že členstvom Slovenskej republiky v Severoatlantickej aliancii sa naša vlasť či už priamo, alebo nepriamo podieľa na provokáciách voči Rusku.

Foto zdroj: https://twitter.com/nato_marcom/status/892040911835869185

(tom)