USA obvinili Rusko zo zabíjania civilistov. Sýrska armáda predtým odrazila útok militantov podporovaných Spojenými štátmi

USA obvinili Rusko zo zabíjania civilistov. Sýrska armáda predtým odrazila útok militantov podporovaných Spojenými štátmi

Ruská armáda uviedla, že obvinenia z bombardovania nemocnice vo Východnej Ghúte sú falošné. Reagovala tak na vyhlásenie Bieleho domu o tom, že Rusko v Sýrii „zabíja nevinných civilistov“.

Tvrdenia Washingtonu podľa ruského ministerstva obrany prišli po tom, ako sýrska armáda odrazila útok skupín podporovaných Spojenými štátmi.

Ministerstvo dodalo, že nie Rusko, ale Spojené štáty porušujú rezolúciu OSN o prímerí v Sýrii. Moskva pri tejto príležitosti obvinila Washington z toho, že nevyvíja žiadne tlaky na militantov, ktorých vo Východnej Ghúte podporuje. Tí pravidelne ostreľujú predmestie sýrskej metropoly Damask a zabíjajú civilistov.

Rusi pripomenuli, že USA ani ich spojenci neprišli so žiadnym stanoviskom, keď militanti podnikali dlhé mesiace útoky na pozície sýrskej armády.

Rezort obrany opätovne poprel správy o údajných chemických útokoch vo Východnej Ghúte a označil ich za chýry, ktoré šíri propaganda. Ministerstvo tiež pripomenulo, že samotné Spojené štáty priznali nedostatok dôkazov o údajných útokoch zo strany sýrskej armády.

V tomto duchu sa začiatkom februára vyjadril aj americký minister obrany James Mattis.

Podľa viacerých správ ozbrojené skupiny vo Východnej Ghúte ostreľujú civilistov, ktorí sa pokúšajú cez humanitárny koridor oblasť opustiť. Ruské ministerstvo obrany opakovane varovalo, že miestni militanti používajú civilistov ako ľudské štíty a plánujú sabotovať snahy OSN.

Foto zdroj: https://www.rt.com/news/420509-syria-false-accusations-bombings/

(tom)