USA podnecujú teroristov, aby v Sýrii útočili na ruskú a sýrsku armádu

Washington hrá nebezpečnú hru v ktorej povzbudzuje teroristov v Sýrii, aby páchali útoky na vládne sily a ruskú armádu. Povedal to ruský minister zahraničia Sergej Lavrov, podľa ktorého Moskva neponechá agresívne kroky Spojených štátov bez odozvy. Na druhej strane má však záujem prekonať súčasnú patovú politickú situáciu, v ktorej sa Rusko a USA nachádzajú.

Ruský minister poskytol rozhovor arabskému denníku Asharq Al-Awsat, v ktorom uviedol, že koalícia pod vedením Spojených štátov a sýrske povstalecké sily podporujú kroky, ktoré svojim spôsobom napomáhahú tzv. islamskému štátu a ďalším teroristickým skupinám.

“V niektorých prípadoch tieto sily udrú údajne náhodnými útokmi na sýrske ozbrojené sily, po ktorých islamský štát prejde do protiútoku. V ďalších prípadoch inšpirujú iných teroristov, aby zaútočili na strategické lokality, v ktorých Damask obnovil svoju legitímnu autoritu, alebo uskutočňujú provokácie proti nášmu vojenskému personálu,” vysvetlil v interview Lavrov.

Washington sa podľa neho riadi v Sýrii dvojakým štandardom. Amerike pripomenul, že nedokáže priznať fakt, že neexistujú dobrí a zlí teroristi.

“Ak aplikujete dvojaký štandard, rozdelíte teroristov na zlých a veľmi zlých, nútite pre politické motívy ostatných vstúpiť do koalície, potom je ťažké hovoriť o účinnej protiteroristickej kampani,” dodal šéf ruskej diplomacie.

Lavrov tiež zhodnotil ruský príspevok v tejto geografickej oblasti. Angažovanie Moskvy v boji proti tzv. islamskému štátu na území Sýrie podľa jeho názoru prispieva nielen k ruskej bezpečnosti, ale aj k stabilite v regióne. Ruský politik zdôraznil, že na to aby mohol nastať mier, nestačí len poraziť teroristov. V tejto súvislosti vyzdvihol význam diplomatického úsilia.

“Je nemožné vysporiadať sa s terorizmom na Blízkom východe a v severnej Afrike len vojenskými prostriedkami. Sme o tom hlboko presvedčení. Výhodou našej politiky je to, že nie je zahľadená do seba a nemá skrytú agendu,” uzavrel ruský minister.

Foto zdroj: http://ba.n1info.com/tag955/sergej-lavrov/1

(tom)