USA predajú Ukrajine rakety Javelin

USA predajú Ukrajine rakety Javelin

Americké ministerstvo zahraničných vecí vo svojom liste Kongresu uviedlo, že súhlasí s predajom protitankových rakiet ukrajinskej vláde. Dohoda v hodnote 47 miliónov dolárov sa týka dodávky 210 protitankových riadených striel Javelin a 37 odpaľovacích zariadení.

Pentagon tvrdí, že tento krok nebude mať vplyv na vojenskú rovnováhu v regióne.

„Systém Javelin pomôže Ukrajine vybudovať dlhodobé kapacity na obranu svojej suverenity a územnej celistvosti,“ uviedlo americké ministerstvo obrany.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko minulý týždeň bez bližších podrobností vyhlásil, že dodávka amerických zbraní sa uskutoční v priebehu niekoľkých týždňov.

Ukrajinský minister obrany Stepan Poltorak sa začiatkom februára zmienil, že USA pošle nové zbrane na Ukrajinu ešte tento rok.

Američania sa však ku konkrétnemu termínu odmietli vyjadriť.

„Pokiaľ ide o dodávky zbraní, je predčasné špekulovať o tom, kedy sa tak stane,“ povedala hovorkyňa amerického ministerstva obrany Sheryll Klinkelová.

Zákon pod názvom National Defense Authorization Act (NDAA) špecifikuje predovšetkým rozpočet a výdavky amerického ministerstva obrany. Na jeho základe bola zvýšená vojenská pomoc našim východným susedom.

Spojené štáty paradoxne obvinili Rusko z invázie na Ukrajinu po tom, ako samé podporili štátny prevrat. V reakcii na tento krok obyvatelia regiónov na východe Ukrajiny a taktiež občania Krymu vyjadrili odpor k politike pučistickej vlády v Kyjeve. Rusko doteraz čelí za falošné obvinenia sankciám Západu.

Predaj amerických zbraní prispieva k zvýšeniu napätia v rusko-amerických vzťahoch. V podstate aj ide o to, aby sa vzájomné vzťahy nezlepšovali, práve naopak.

Foto zdroj: https://www.nbcnews.com/news/us-news/pentagon-asks-white-house-give-lethal-weapons-ukraine-n789466 

(tom)