USA sa snažia pochovať plynovod Nord Stream, aby mohli dovážať svoj plyn

Washington chce zastaviť výstavbu rozšírenia plynovodu Nord Stream z Ruska do Nemecka, aby sa tak Spojené štáty stali kľúčovým dodávateľom plynu v Európe. Toto varovanie vyjadril 21. septembra ruský premiér Dmitrij Medvedev.

“Najpragmatickejšiu pozíciu zaujímajú Spojené štáty americké, ktoré chcú tento projekt pochovať všetkými možnými právnymi rozhodnutiami, nástrojmi a sankciami, ktoré majú jednoznačný vplyv na Európsku úniu,” vyhlásil Medvedev na stretnutí s fínskym predsedom vlády Juha Sipilom.

Podľa šéfa ruskej vlády možno uvedený pragmatizmus vysvetliť záujmom amerického Kongresu, vyšachovať Rusko a dostať americký plyn do Európy.

Zmienil sa tiež, že Fínsko zaujalo v súvislosti s Nord Stream 2 “veľmi konštruktívnu pozíciu” tým, že štát ho považuje za komerčný projekt.

V polovici júla tohto roku predstavitelia európskych energetických spoločností varovali, že sankcie, ktoré chce Washington uplatniť v rámci plynovodu Nord Stream 2, by mohli mať nepriaznivý vplyv na Európu. Novelu koncom júla schválila Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu. Tá okrem iného zahŕňa uloženie sankcií aj tým podnikom, ktoré spolupracujú s ruskými ropnými a plynárenskými spoločnosťami. Dotklo by sa to tak viacerých európskych spoločností, ktoré sa podieľajú na projekte plynovodu Severný prúd (Nord Stream 2). Brusel preto vyzval Washington, aby bral do úvahy európske záujmy, najmä v energetickom sektore.

Spojené štáty chcú na európskom trhu zvýšiť svoj podiel na predaji skvapalneného zemného plynu (LNG). Aj keď za ostatný rok USA zvýšili dodávky LNG do Európy, v súčasnosti sa na dovoze skvapalneného zemného plynu podieľajú len šiestimi percentami.

Dokončením plynovodu Nord Stream-2 sa má zdvojnásobiť prepravná kapacita existujúceho potrubia Nord Stream. Tá momentálne predstavuje 55 miliárd kubických metrov ročne.

Plynovod je predmetom ostrej kritiky pobaltských štátov, Poľska ale aj Slovenska. Vláda v Bratislave zdôrazňuje, že projekt obchádza Ukrajinu, Slovensko a Poľsko. Slovenský premiér Robert Fico v roku 2015 vyhlásil, že európske firmy, ktoré sa na spoločnom projekte s ruskými Gazpromom podieľajú, Slovensko “zradili”. Podľa jeho slov môže náš štát vďaka plynovodu Nord Stream prísť ročne až o 800 miliónov eur.

Dodávame len toľko, že nebyť konfliktu, ktorý na Ukrajine vypukol v roku 2014, Rusko by nemuselo obchádzať našich východných susedov budovaním alternatívnej trasy plynovodu …

Foto zdroj: https://cz.sputniknews.com/politika/201602132356127-medvedev-evropa-situace/

(tom)