USA vetovali rezolúciu OSN, v ktorej ich medzinárodná organizácia vyzvala odvolať uznanie Jeruzalema za hlavné mesto Izraela

USA vetovali rezolúciu OSN, v ktorej ich medzinárodná organizácia vyzvala odvolať uznanie Jeruzalema za hlavné mesto Izraela

Spojené štáty využili svoje právo veta na „obranu svojej zvrchovanosti“, ako aj z dôvodu svojej úlohy na Blízkom východe. Povedal americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová. Rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa oficiálne uznať Jeruzalem za izraelské hlavné mesto je podľa jej názoru „úplne konzistentné“ a „v súlade s predchádzajúcimi rezolúciami OSN“.

Členov Bezpečnostnej rady OSN však Haleyovej prejav nepresvedčil. Francúzsky veľvyslanec vo svojom príhovore povedal, že Spojené štáty by mali „vysvetliť kompatibilitu svojho rozhodnutia s medzinárodným konsenzom“.

Akýkoľvek druh jednostrannej akcie týkajúcej sa Jeruzalema „zvyšuje riziko konfliktu“ v regióne a komplikuje nielen priame rozhovory, ale aj celý mierový proces. Tento názor zaznel z úst zástupcu ruského veľvyslanca pri OSN Vladimír Safronkov, ktorý upozornil na skutočnosť, že otázka Jeruzalema je tou „najcitlivejšou otázkou architektúry izraelsko-palestínskeho mierového procesu“.

Palestínsky minister zahraničných vecí medzičasom oznámil, že Palestína po rozhodnutí Spojených štátov vetovať rezolúciu BR OSN, vyzve na mimoriadne zasadnutie Valného zhromaždenia OSN.

Turecko oznámilo, že americkým vetom je „šokované“ a dodalo, že Washington v rámci svojho prístupu k izraelsko-palestínskemu konfliktu „stratil svoju objektívnosť“.

Spojené štáty boli opakovane varované, že ich rozhodnutie o uznaní Jeruzalema za hlavné mesto Izraela, negatívnym spôsobom ovplyvní situáciu na Blízkom východe. Okrem Ligy arabských štátov sa tak vyjadrila aj Európska únia. Zdá sa však, že v tejto otázke ovplyvniť Trumpove rozhodnutia nateraz zvíťazili jastrabi vo Washingtone.

Foto zdroj: http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=55874

(tom)