Utečenci: Taliani to nezvládajú, Rakušania chcú vyslať na hranice armádu

Utečenci: Taliani to nezvládajú, Rakušania chcú vyslať na hranice armádu

Agentúra OSN pre utečencov (UNHCR) uverejnila 3. júla  správu o súčasnom stave migrácie v Líbyi. Jej zistenia boli jednoznačné – prúd utečencov a migrantov prechádzajúcich týmto severoafrickým štátom vzrástol v roku 2017 o 20 percent a rovnako sa znásobili aj riziká, ktorým títo ľudia čelia.

Tisíce jednotlivcov zúfalo hľadajúcich každý mesiac útočisko, utieklo do Líbye zo štátov naprieč Afrikou a taktiež z Blízkeho východu. Avšak mnoho z nich sa uchýlilo pokračovať vo svojej ceste smerom do Európy – konkrétnejšie do Talianska – po tom ako táto vojnou zničená krajina v dôsledku zásahu západných mocností  sa premenila na rozpadnutý štátny útvar. Cieľom týchto ľudí je uniknúť pred život ohrozujúcim nebezpečenstvám a ťažkým hospodárskym podmienkam, ktoré sú súčasťou života v kedysi prosperujúcom a stabilnom štáte.

Útek do Európy cez more bol a doteraz je život ohrozujúcim úsilím a rastúci počet týchto únikov nevyhnutne prispel k zvýšeniu počtu smrteľných prípadov na tejto trase. Údaje OSN naznačujú, že len od júna tohto roku najmenej 2030 ľudí zomrelo alebo zmizlo. Na druhej strane až 84 000 utečencov len v mesiaci jún 2017 zvýšilo už dnes neudržateľný príliv ľudí na územie Talianska. Metropola Rím sa dokonca pohráva s myšlienkou, že uzavrie všetky svoje prístavy lodiam, ktoré migrantov prepravujú, čo by však podľa medzinárodného námorného práva bol nezákonný akt.

Tamojšia vláda však skúma aj ďalšie spôsoby ako situáciu riešiť, čo vyústilo do mimoriadnej schôdzky Talianska s Francúzskom a Nemeckom, ktorá sa 2. júla uskutočnila v Paríži. Na stretnutí sa vypracoval návrh kódexu správania pre charitatívne organizácie, ktoré zachraňujú migrantov a utečencov zo Stredozemného mora. Tie svojim charakterom pôsobia ako “lákadlo” pre utečencov a povzbudzujú ich tak v úsilí dostať sa na kontinent. Tento kódex má dostať organizácie pod účinnú kontrolu líbyjských a talianskych pobrežných hliadok, ktoré by mohli obmedziť ich schopnosť chrániť ohrozené osoby z preplnených člnov s pašovanými ľuďmi.

Správa UNHCR objasňuje, že Taliansko nemá dostatok prostriedkov na to, aby absorbovalo ešte viac utečencov a migrantov, vzhľadom na každoročne narastajúci trend ich prílivu. Taliansky veľvyslanec v Spojenom kráľovstve Pasquale Terracciano v súvislosti s touto situáciou nalieha na ďalšie európske štáty, aby krajine pomohli znášať jej bremeno.

Odpoveď rakúskeho ministra obrany Hans Petra Doskozila na túto výzvu bola rýchla, aj keď to – podľa spravodajského portálu Sputnik – možno nebolo to, čo Terracciano alebo vedúci predstavitelia EÚ očakávali. Doskozil sa totiž jasne vyjadril, že 750 rakúskych vojakov je pripravených na vyslanie na rakúsko-taliansku hranicu s tým, že očakáva, že “sa aktivujú hraničné kontroly a veľmi skoro bude požiadaná aj vojenská pomoc”.

V odpovedi na správu UNHCR predstaviteľ rakúskej FPÖ Heinz-Christian Strache na sociálnej sieti Twitter napísal, že:Situácia v Taliansku je stále horúcejšia, a preto musí byť stredomorská cesta uzavretá a národné hranice zabezpečené a chránené.”

Rakúski Slobodní (FPÖ) nie sú pritom jedinou rakúskou stranou, ktorá sa o utečencoch vyjadruje tvrdo. Šéf sociálnych demokratov a zároveň rakúsky kancelár Christian Kern vyzval Európsku úniu, aby zabezpečila “ochranu vonkajších hraníc”. Šéf rakúskych ľudovcov a minister zahraničných vecí Sebastian Kurz zas požaduje, aby bola stredomorská ústredná migračná trasa úplne zablokovaná.

Foto zdroj:https://www.aktuality.sk/clanok/387313/v-stredozemnom-mori-zachranili-dalsich-766-utecencov/

(tom)