Uväznení katalánski politici akceptujú Madrid. Puigdemont obviňuje Španielsko z represií

Uväznení katalánski politici akceptujú Madrid. Puigdemont obviňuje Španielsko z represií

Od uskutočnenia októbrového referenda o nezávislosti Katalánska, je Španielsko svedkom rozsiahlych politických turbulencií. Po tom ako sa niektorí členovia katalánskej vlády rozhodli v dôsledku politickej perzekúcie utiecť do Belgicka, niekoľko bývalých katalánskych predstaviteľov súhlasilo najnovšie s tým, že španielska vláda bude nad autonómnym regiónom vykonávať svoj dohľad.

Bývalý viceprezident Katalánska Oriol Junqueras a traja ďalší členovia strany Republikánska ľavica (ERC) sú pripravení akceptovať súčasný právny stav, keď vláda v Madride prebrala kontrolu nad Katalánskom. Médiá o tom informoval ich právnik.

Obžalovaní politici dúfajú, že akceptovanie podmienok, ktoré po vyhlásení nezávislosti Katalánska stanovila španielska vláda, bude pre nich zohrávať poľahčujúcu okolnosť, ktorá im umožní prepustenie z väzby ešte pred predčasnými regionálnymi voľbami. Tie sa majú konať 21. decembra.

Medzitým sa bývalý katalánsky predseda vlády Carles Puigdemont, který sa od svojho zvrhnutia zdržiava v Belgicku sa vyjadril, že španielska vláda vytvára atmosféru strachu. Zároveň ju obvinil z autoritárstva a uskutočňovania politických represií.

“Po 21. decembri odstránime ich autoritárske pazúre, ktorými držia Katalánsko,” vyhlásil Puigdemont. Politik momentálne čaká na rozhodnutie belgického súdu, či ho vydá do Španielska na trestné stíhanie.

“Zatiaľ čo takí, ako je podpredsedníčka španielskej vlády Soraya Sáenzová a ústavný súd, hovoria ‘štát som ja’, ja navrhujem vrátiť moc ľuďom,” povedal Puigdemont v belgickom meste Bruggy.

Odvolaný katalánsky premiér sa posťažoval, že za kriminálnikov ich označujú preto, lebo plnia vôľu katalánskeho ľudu.

Ako je však vidno, represie španielskych orgánov a strašenie niekoľkoročným väzením priniesli Madridu čiastočný úspech, keď niektorí politici autonómneho regiónu zaradili spiatočku.

Foto zdroj: https://www.npr.org/sections/thetwo-way/2017/10/27/560357561/spains-prime-minister-asks-for-direct-rule-authority-over-catalonia

(tom)