V Astane sa dohodli na deeskalačných zónach v Sýrii

V Astane sa dohodli na deeskalačných zónach v Sýrii

V kazašskom hlavnom meste Astana sa dosiahla dohoda o vytvorení štyroch bezpečnostných zón v Sýrii. Ruská federácia ako jeden z garantov mierového procesu v Sýrii, to považuje za “bod zlomu” v riešení konfliktu. Damask sa domnieva, že dohoda bude skúškou pre všetky strany, ktoré ju uzatvorili.

Garanti mierového urovnania situácie v Sýrii – Rusko, Irán a Turecko – podpísali 15. septembra dokument, v ktorom sa stanovili hranice štvrtej deeskalačnej zóny v provincii Idlib. Ide o poslednú zónu na území štátu, ktorej zámerom je oddeliť tzv. umiernenú opozíciu od teroristických skupín Front al-Nusra a islamský štát.

V nasledujúcich šiestich mesiacoch budú ruské, iránske a turecké sily monitorovať provinciu Idlib na severozápade štátu, aby tak pomohli udržať prímerie.

“Vidíme to ako bod zlomu. Vytvorenie deeskalačných zón predstavuje v mysliach ľudí bod zlomu,” vyhlásil v Astane špeciálny vyslanec Ruskej federácie pre Sýriu – Alexander Lavrentiev.

“Majú pocit, že na konci tunela je svetlo a že sa už nemusia obávať o svoj život,” dodal ruský predstaviteľ. Zároveň pripomenul, že v rámci úsilia na zjednotenie všetkých síl v boji s terorizmom, treba vynaložiť viac úsilia.

Aj keď sa na mierových rokovaniach zúčastnila ozbrojená sýrska opozícia, ktorá rusko-turecko-iránsku iniciatívu víta, podľa Lavrentieva neposkytla žiadne záruky svojej účasti. “Opozícia hovorí, že pokiaľ nedôjde k žiadnemu pokroku zo strany sýrskych vládnych síl, boja proti islamskému štátu a Frontu al-Nusra sa nezúčastnia,” vysvetlil vyslanec. Poznamenal tiež, že všetky strany – vrátane USA – sa snažia svoje kroky koordinovať.

Sýrsky vládny vyjednávač sa ohľadne dohody vyjadril, že tá bude skúškou pre všetky štáty, ktoré sú do urovnania sýrskeho konfliktu zaangažované.

Pripomíname, že vytvorenie deeskalačných zón bolo dohodnuté počas májových rozhovorov v kazašskej metropole. Týkajú sa východo-sýrskeho regiónu Guta, provincie Damask, Homs a Idlib. Návrh na ich vytvorenie podpísali Rusko, Irán a Turecko so súhlasom sýrskej vlády

 

Foto zdroj:http://www.telegraph.co.uk/travel/destinations/asia/kazakhstan/articles/astana-newest-city-break-expo/

(tom)