V Českej republike sa schyľuje k pokusu o prevrat. Do ulíc českých miest vyšli na protest proti Babišovej vláde tisícky ľudí

V Českej republike sa schyľuje k pokusu o prevrat. Do ulíc českých miest vyšli na protest proti Babišovej vláde tisícky ľudí

V uliciach českých miest protestovali proti súčasnej vláde Andreja Babiša tisícky ľudí. Demonštrácie sa konali 9. apríla v približne dvadsiatich mestách.

Súčasťou protestov je rovnako ako na Slovensku snaha o slušnú krajinu. V prípade našej vlasti demonštranti volajú Za slušné Slovensko. Naši západní susedia, resp. mimovládne organizácie s podporou opozičných strán a hlavného mediálneho prúdu iniciovali petíciu Za slušného premiéra a slušnú vládu. Podobnosť čisto náhodná, iba hráči v pozadí sú tí istí.

„Protestujeme proti problematické osobe Andreja Babiša, kvôli tomu, že je trestne stíhaný. Taký človek by nemal byť premiérom,” uviedla organizátorka demonštrácie v meste Pardubice.

Český premiér sa na adresu protestujúcich vyjadril, že ich snahou nie je viesť debatu ani argumentovať.

„Pre mňa je podstatné číslo, že nás volilo 1,5 milióna ľudí,“ vyhlásil Babiš.

„Samozrejme nech ľudia protestujú. Problém je, že väčšinou títo ľudia nechcú viesť debatu a argumentovať. Ja s tým nemám problém. Ak máme iné názory navzájom, tak sa poďme o tom slušne normálne baviť, ale ja som žiadny záujem z ich strany nevidel,“ dodal premiér.

Ľudia však nevyjadrovali svoj nesúhlas len v súvislosti s Andrejom Babišom. Svoju pozornosť zamerali aj na Miloša Zemana. Z Václavského námestia sa skupina približne 200 ľudí presunula na Pražský hrad, kde skandovali heslami: „dodržujte ústavu,“ alebo „Zeman na dôchodok“.

Babiš a predovšetkým Zeman, napriek niekedy rozdielnemu vnímaniu zahraničnej politiky, sú pre strany doterajšieho českého establišmentu určitou hrozbou v podobe ich autonómneho rozhodovanie v otázkach národných záujmov.

Po predchádzajúcich neúspešných snahách zvrhnúť vládu v Poľsku, Maďarsku a nedávno aj na Slovensku, sa nakoniec aj Česká republika ocitla na zozname istých zoskupení, ktoré majú záujem destabilizovať situáciu v krajine. Ako je známe, všetky štyri štáty Vyšehradskej skupiny predstavujú v poslednom období silnú protiváhu diktátu Bruselu. Budapešť, Varšava, Praha a Bratislava totiž okrem iného, vytrvalo odolávajú tlaku Európskej únie ohľadne núteného presídľovania utečencov.

(tom)

Foto zdroj: https://zpravy.idnes.cz/demonstrace-mame-pravo-na-slusneho-premiera-a-vladu-fhf-/domaci.aspx?c=A180409_143831_domaci_kop