V gréckej Olympii slávnostne zapálili oheň pre zimné hry v Južnej Kórei

V gréckej Olympii slávnostne zapálili oheň pre zimné hry v Južnej Kórei

V antickej gréckej Olympii v utorok 24. októbra o 11.30 h slávnostne zapálili oheň pre budúcoročné zimné olympijské hry v juhokórejskom Pjongčangu. Po niekoľkodňovej ceste po Grécku prevezmú pochodeň kórejskí organizátori a 31. októbra odštartuje púť po celej zemeguli.

Organizátorov trápilo v slávnostný deň počasie, tradičný akt zapálenia podľa antickej tradície totiž funguje spojením slnečných lúčov jedenástich kňažiek. Zamračená obloha slnečné lúče neprepustila. Alternatívou v prípade takého zlého počasia bolo napokon úspešné zapálenie náhradného ohňa, ktorý bol z bezpečnostných dôvodov uložený v lampe.

Ako prvý bežal s olympijskou pochodňou tamojší bežec na lyžiach Apostolos Angelis, po niekoľkých metroch ju odovzdal bývalému hviezdnemu kórejskému futbalistovi Park Ji Sungovi.

Nasledujúcich osem dní zotrvá olympijský oheň v Grécku, od 1. novembra sa presunie do usporiadateľskej krajiny ZOH, ktorou je Južná Kórea Tá už v roku 1988 hostila v hlavnom meste Soul letnú Olympiádu a vcelku úspešne. V súčasnosti sa ozvali hlasy s obavami o bezpečnosť budúceho podujatia vzhľadom na pretrvávajúce napätie na Kórejskom polostrove, z ktorého viní väčšina sveta komunistický režim Kim Čong Una v Severnej Kórei.

V krajine aktuálneho usporiadateľa zimných hier symbolická pochodeň prekoná 2 018 km, pričom do otváracieho ceremoniálu prejde v rukách 7 500 nosičov cez 17 veľkých miest.

Predchádzajúce zimné olympijské hry sa konali v roku 2014 v juhoruskom meste Soči na brehu Čierneho mora a boli vyhodnotené ako dovtedy najdrahšie ZOH v histórii. Blížiace sa hry v juhokórejskom Pjongčangu sa oficiálne začínajú 9. februára 2018 a potrvajú do 25. februára 2018.

Foto zdroj: http://www.faz.net/aktuell/sport/momentaufnahmen-die-sportbilder-des-tages-1135329/feuer-fuer-olympische-15261347.html

(ili)