V Iráne sa konajú demonštrácie. Úlohu v nich zrejme zohráva Saudská Arábia a Izrael

V Iráne sa konajú demonštrácie. Úlohu v nich zrejme zohráva Saudská Arábia a Izrael

Nepriatelia Iránu používajú peniaze, zbrane a politický boj na vytvorenie problémov pre vedúcich predstaviteľov štátu. V reakcii na najnovšiu vlny protivládnych protestov to vyhlásil iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí.

„Pokiaľ ide o nedávny vývoj v krajine, nepriatelia sa spojili, aby vytvorili problémy pomocou rôznych prostriedkov … vrátane peňazí, zbraní, politiky a bezpečnostného aparátu,“ povedal 2. januára Chameneí.

Duchovný vodca sa zmienil, že „nepriatelia sa vždy tešili na šancu zasiahnuť iránskemu národu“. V tejto súvislosti nemenoval žiadny konkrétny štát. Oznámil len, že keď príde vhodná chvíľa, zmieni sa o širších podrobnostiach.

Ďalší iránski predstavitelia rovnako naznačili, že protivládne zhromaždenia, z ktorých mnohé boli zamerané na Chameneího a neskôr sa vystupňovali do násilných stretov, mohli byť vyvolané zvonku. Iránsky prezident Hasan Ruhání v pondelok vyhlásil, že svoju rolu v protestoch zohráva Saudská Arábia. V podobnom duchu sa vyjadril aj o Izraeli a Spojených štátoch.

„Náš úspech v politickej aréne proti Spojeným štátom a sionistickému režimu je pre nepriateľov Iránu neznesiteľný. Úspech Iránu v tomto regióne je pre nich ťažko znesiteľný. Myslíte si, že sa nebudú snažiť pomstiť? Myslíte si, že nebudú v tomto smere podnecovať určitých ľudí?“ položil si otázku iránsky prezident.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tieto obvinenia odmietol a nazval ich za nepravdivé a smiešne. Vyjadril však nádej, že režim v Teheráne sa v najbližšom čase zmení.

Podobne sa vyjadril aj Netanjahuov minister pre spravodajskej služby Izrael Katz, ktorý v rozhovore pre izraelský vojenský rozhlas vyjadril presvedčenie, že protestujúci budú nakoniec úspešní. „Môžem zaželať úspech v úsilí iránskeho ľudu v boji za slobodu a demokraciu,“ vyhlásil minister. Tento úspech bude mať podľa jeho názoru pozitívny dopad pre Izrael a celý región Blízkeho východu.

Národné Noviny však upozorňujú, že snahou Izraela a Saudskej Arábie môže byť vytvorenie regionálnej vojny medzi Sunnitmi a Šiitmi. Z uvedeného dôvodu teraz oba spriaznené štáty sústreďujú svoju pozornosť práve na Irán.

Foto zdroj: https://apnews.com/ce07ad7aea0a4d1a86f9c90f6104a1ba

(tom)