V kasárňach Trenčianskeho hradu vystavujú unikátnu zbierku modrotlače

V Trenčianskom múzeu je od konca októbra výstava pre priaznivcov ľudových remesiel unikátna výstava modrotlače s názvom Čaro modrého sveta. Výstavu si môžete v priestoroch kasárne Trenčianskeho hradu pozrieť do 26. januára 2018 počas bežných otváracích hodín hradu.

Vystavený je ucelený súbor modrotlačových foriem z bývalej farbiarskej dielne rodiny Fojtíkovcov z Bánovciec nad Bebravou. Formy rôznej veľkosti a rôznych tvarov rezané z dreva a opatrené kovovými drôtikmi či plieškami vytvárajúcimi vzor sa používali na prenesenie vzoru na plátno. „Spomedzi vzorov boli najfrekventovanejšie geometrické a rastlinné motívy, zatiaľ čo zvieracie a antropomorfné boli veľmi zriedkavé,“ pripomína Martin Malo, etnograf Trenčianskeho múzea, ktorý je zároveň i kurátorom výstavy.

Odborní pracovníci Trenčianskeho múzea začiatkom tohto roku na základe mimoriadnej inventarizácie etnografickej časti zbierkového fondu zistili, že chýbajú vzácne formy na modrotlač. Vedenie múzea v tejto súvislosti podalo podnet na políciu a po siedmich mesiacoch vyšetrovania dvadsaťjeden foriem vyšetrovatelia kriminálnej polície z Trenčína len 5. októbra vrátili formy späť do múzejného depozitára.

Foto zdroj: http://www.ludovakultura.sk/index.php?id=6078

(iri)