V Kežmarku bude nočný beh mestom spojený s pátračskou akciou

V Kežmarku bude nočný beh mestom spojený s pátračskou akciou

Nočný beh Kežmarkom spojený s pátračskou akciou sa uskutoční 22. septembra. Týmto podujatím si mesto pripomenie Svetový deň cestovného ruchu – 27. september, kedy sa oficiálne končí letná turistická sezóna.

Bežecké preteky centrom mesta budú mať 4,2 kilometra, rovnako bude merať aj trasa pre nordic walking, žiacky okruh bude dlhý 1,4 kilometra. Štart aj cieľ bude Kežmarská radnica. Je to zatiaľ len druhý ročník tejto akcie, premiérový sa uskutočnil pred rokom. Aj vtedy bola jeho súčasťou pátracia akcia, ktorej cieľom bolo priblížiť históriu mesta a prostredníctvom indícii priviesť malých Kežmarčanov a ich rodičov k turisticky známym miestam. Obsah a dĺžka trasy pátračskej akcie dvojíc sú zatiaľ utajené – účastníci sa ho dozvedia priamo na mieste.

Prvý písomný prameň z roku 1251 hovorí o Kežmarku ako o Villa (Sexonum aput Ecclesiam) Sancte Elisabeth. V roku 1269 dostalo mesto mestské práva a s nimi tiež meno Käsmarkt neskôr Käsmark/Kesmark. V roku 1950 bolo historické jadro Kežmarku vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu, ktorých je na Slovensku 18. Vyše sedem storočí existencie Kežmarku poznačilo i jeho architektúru, ktorá počnúc románskym slohom obsahuje každý stavebný štýl. Okrem dreveného evanjelického artikulárneho Kostola Najsvätejšej Trojice je významnou pamiatkou neskorogotická Bazilika Povýšenia svätého Kríža z roku 1498, ktorá patrí svojimi rozmermi medzi najväčšie na Spiši. Pred bazilikou je samostatne stojaca zvonica, v minulosti vyzdobená zlatom a je považovaná za najstaršiu renesančnú zvonicu na Slovensku. Nachádza sa tu tiež rímskokatolícky Kostol Navštívenia Panny Márie z roku 1772 a kaplnky Božského Spasiteľa, sv. Jána Nepomuckého a kaplnka sv. Kríža. V priestoroch Kežmarského hradu je kaplnka vybudovaná v barokovom slohu.

Foto zdroj:http://slovakia.travel/kezmarsky-hrad

(iri)