V kúpeľoch Smrdáky je slovenské ,,Mŕtve more“

V kúpeľoch Smrdáky je slovenské ,,Mŕtve more“

Prírodné liečebné kúpele Smrdáky ležia v západnej časti Slovenska na úpätí Bielych Karpát asi 90 km od Bratislavy, 60 km západne od Piešťan a 8 km od okresného mesta SenicaZnáme sú jedinečným zložením prírodnej minerálnej vody zo svojho prameňa s vysokým obsahom sírovodíka. Ďalším prírodným liečebným médiom sú účinné sírne peloidy: bahenné usadeniny odtekajúcej liečivej vody. Používajú sa vo forme rozličných zábalov.

Sírovodíková minerálna voda je prírodným liečivým zdrojom kúpeľov Smrdáky. Je to minerálna voda s vysokým obsahom terapeuticky účinného sírovodíka (680 mg/l). Tieto hodnoty zaraďujú smrdácku minerálnu vodu k najkoncentrovanejším sírovodíkovým vodám v Európe.

Minerálna voda sa vyznačuje charakteristickým zápachom a neobyčajnými účinkami pri liečbe niektorých, zvlášť kožných ochorení. Obsahuje aj minerály a soli – najmä na báze Na, Mg a Ca (3400 mg/l), ktoré priaznivo prispievajú k liečebnému účinku. Sírne bahno je peloid vznikajúci pretekaním sírovodíkovej vody cez sprašové zeminy tejto oblasti. Vysoko účinné sírne peloidy sa používajú ako zdravotná pomôcka vo forme zábalov na kĺby a chrbticu.
Vo svete neexistuje vhodnejšie a výhodnejšie miesto pre liečenie chronických kožných ochorení.

Špecializáciou kúpeľov  je predovšetkým liečba kožných ochorení v kombinácii s chorobami pohybového aparátu s využitím jedinečného prírodného bohatstva – sírovodíkovej  minerálnej vody a sírneho bahna. Nikde na svete nenájdete kúpele s takou vysokou hladinou sírovodíka treťohorného pôvodu a komplexne prepracovanou efektívnou liečbou. Areál kúpeľov predstavuje skvelé miesto nielen na liečbu, ale aj na relaxáciu pacientov a kúpeľných hostí. Kúpele Smrdáky patria medzi najúčinnejšie slovenské kúpele na liečbu neinfekčných kožných chorôb a ochorení pohybového aparátu.

Ľudová povesť o vzniku kúpeľov hovorí, že minerálne pramene objavil kedysi dávno pastier, ktorý si kúpaním v neobvykle páchnucej vode prameňa vyhojil svoje „boľavé“ nohy. Zvesť o liečivom účinku prameňa sa rýchlo šírila a ľudia zo širokého okolia ho začali vyhľadávať. Vznik názvu Smrdáky je zaujímavý. Podľa historických dokumentov sa osada kedysi volala po slovensky Nová Ves / Villa Nova /. Terajšie meno dostala od zapáchajúcich minerálnych prameňov. Keď sa roľníci z príležitosti výročia jarmokov schádzali v susedných mestách, tých, čo prišli z Novej Vsi prezývali „Smrdáci“. Toto meno sa potom tak vžilo, že nahradilo predošlé meno osady. Prvá písomná zmienka o kúpeľnom mieste v Smrdákoch bola uvedená v urbári z roku 1617.

(ebu)

Foto zdroj: slovakiatravel.sk