V Madride sa pred súd postavili katalánski lídri. Podpora verejnosti za nezávislosť Katalánska vzrástla

V Madride sa pred súd postavili katalánski lídri. Podpora verejnosti za nezávislosť Katalánska vzrástla

Zosadený katalánsky regionálny predseda vlády Carles Puigdemont, ktorý sa momentálne nachádza v Belgicku, sa bude brániť prípadnému vydaniu do Španielska. V Madride sa pred súd postavili bývalí členovia katalánskej vlády, ktorých španielska prokuratúra obvinila zo vzbury, protištátnej činnosti a zneužitia verejných financií.

Po vznesení obvinenia španielskych orgánov proti katalánskym predstaviteľom odcestoval do Bruselu bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont. Vo svojom vyjadrení pred médiami povedal, že v Belgicku nemá záujem požiadať o politický azyl.

Nakoľko sa Carles Puigdemont stále zdržiava v Belgicku, je predpoklad, že Španielsko požiada o jeho vydanie. Vzhľadom na súčasnú situáciu, jeho právny zástupca Paul Bekaert vyslovil názor, že v najbližších týždňoch je nepravdepodobná možnosť jeho návratu do Španielska. Pripustil však, že prípadnému vydaniu bude ťažké zabrániť. Právnik sa domnieva, že Španielsko bude chcieť bývalého premiéra stíhať pre “politický zločin”. V tejto súvislosti upozornil, že belgická justícia v minulosti odmietla vydať hľadané osoby spájané s podobným charakterom trestného stíhania.

Pred španielsky súd sa medzitým 2. novembra postavili viacerí členovia bývalej katalánskej vlády a parlamentu. Súd v Madride ich vypočúval v súvislosti s obvineniami zo vzbury. Medzi zúčastnenými je 13 členov bývalej katalánskej vlády a 6 členov Rady regionálneho parlamentu. Puigdemont sa z dôvodu svojej prítomnosti v Bruseli pojednávania nezúčastnil. Jeho právnik španielskym orgánom navrhol, aby ho vypočuli v Belgicku.

Trestný čin vzbury je v Španielsku považovaný za závažný zločin. V prípade uznania viny, by obžalovaní mohli ísť do väzenia na 25 rokov.

Najnovší prieskum verejnej mienky katalánskeho prieskumného centra hovorí, že v porovnaní s júnom sa za odtrhnutie Katalánska prihovára stále viac obyvateľov. Pred štyrmi mesiacmi by za nezávislosť hlasovalo 41,1 percent Kataláncov. Teraz sa za odtrhnutie od Madridu vyslovili 48,7 obyvateľov regiónu.

Je evidentné, že politické perzekúcie majú na občanov Katalánska presne opačný efekt a v konečnom dôsledku predstavujú dvojsečnú zbraň …

Foto zdroj: https://www.theguardian.com/world/2017/nov/02/spanish-court-question-catalonia-separatists-except-puigdemont#img-1

(tom)