V Nemecku bude znovu vládnuť tzv. veľká koalícia

V Nemecku bude znovu vládnuť tzv. veľká koalícia

Predstavitelia konzervatívnej aliancie CDU/CSU dosiahli dohodu so sociálnymi demokratmi (SPD) o vytvorení novej nemeckej vlády. Vládu v Berlíne tak budú aj naďalej tvoriť strany tzv. veľkej koalície, na čele s kancelárskou Angelou Merkelovou.

Sociálni demokrati na základe dohody získajú kontrolu nad ministerstvom zahraničných vecí, rezortom financií, ale aj nad rezortom práce a sociálnych vecí. Kresťanskí demokrati (CDU) a bavorská kresťansko sociálna únia (CSU) budú mať zase ministerstvá obrany, hospodárstva, poľnohospodárstva, zdravotníctva, školstva a vnútra.

Nemecká kancelárka v tejto súvislosti vyhlásila, že všetky strany museli urobiť ústupky nielen ohľadne svojho programu, ale aj v rámci prerozdelenia ministerských postov. Ako dodala, nemeckí občania od svojich politikov očakávajú predovšetkým vytvorenie novej a stabilnej vlády. Podľa jej názoru dohoda medzi CDU, CSU a SPD obe očakávania napĺňa.

Spokojnosť vyjadrili aj predseda CSU Horst Seehofer a šéf SPD Martin Schulz. Seehofer sa vzdá postu bavorského premiéra a v novej vláde bude zastávať funkciu ministra vnútra. Schulz bude šéfovať rezortu diplomacie a vo funkcii tak vystrieda doterajšieho ministra zahraničných vecí Sigmara Gabriela.

Konzervatívci sa so socialistami dohodli na podpore reformy Európskej únie a eurozóny. Strany novej vládnej koalície chcú tiež znížiť ročný limit prijímania utečencov na maximálne 220-tisíc.

Socialisti po septembrových voľbách ohlásili svoj odchod do opozície, avšak po zlyhaní rozhovorov medzi konzervatívcami, stranou Zelených a liberálmi, začali svoj zámer prehodnocovať.

Pripomíname, že predsedovia strán budúcej veľkej koalície sú nemeckou populáciou vo všeobecnosti vnímaní negatívne.

Foto zdroj: https://www.sbs.com.au/news/merkel-promises-stable-government-after-hard-fought-deal-to-form-coalition

(tom)