V Nemecku býva najmenej 60 džihádistov

V Nemecku býva najmenej 60 džihádistov

V Nemecku je asi 60 bývalých militantov, ktorí boli predtým spojení s al-Káidou, skupinou známou ako Front al-Nusra (teraz Džabhat Fatah al-Sham). Uviedol to nemecký magazín Der Spiegel. Niektorí z nich sa zúčastnili na masakroch civilistov a vojakov sýrskej armády.

S odvolaním na zdroje v nemeckej tajnej službe, Spiegel píše, že džihádisti sa pod falošnými menami dostali do Nemecka po balkánskej ceste. Ich identifikácia bola možná, pretože v Nemecku ich spoznali Sýrčania, ktorí boli svedkami zločinov, ktoré spáchali. Redakcia týždenníka vysvetľuje, že spoznaní islamisti boli pôvodne členmi divízie Liwa Owais al-Kuarni, ktorá sa v roku 2012 pripojila k organizácii Front al-Nusra. O dva roky neskôr sa skupina rozpadla – niektorí militanti sa pripojili k tzv. islamskému štátu, iní odložili svoje zbrane a emigrovali do Európy.

Podľa týždenníka Spiegel, v Nemecku prebieha vyšetrovanie 25 členov tejto skupiny. Približne 30 ďalších bojovníkov, ktorí sú pravdepodobne v Nemecku, je hľadaných. Nemecké úrady dúfajú, že džihádisti z Frontu Al-Nusra bojovali proti sýrskej vláde, a nemajú v pláne útoky v Európe. „Samozrejme, sme znepokojení, že takí brutálni ľudia žijú v Nemecku,“ povedal zástupca nemeckej tajnej služby redakcii Der Spiegel.

Na Spolkovom úrade pre ochranu ústavy (nemecká kontrarozviedka) bol vytvorený tím, ktorý hľadá bývalých bojovníkov Frontu al-Nusra. Tajné služby pritom nevylučujú, že ich môže byť viac, než sa doteraz predpokladalo.

Foto zdroj:https://aktualne.atlas.sk/jordansky-pilot-v-zajati-islamskeho-statu-dzihadisti-ho-udajne-upalili-zverejnili-fotografie/zahranicie/azia/

(bre)