V Pečeňadoch majú termálnu vodu ako vo francúzskom Vichy

V Pečeňadoch majú termálnu vodu ako vo francúzskom Vichy

Na Slovensku by malo pribudnúť ďalšie termálne kúpalisko. Obec Pečeňady v okrese Piešťany sa môže pochváliť geotermálnou vodou s liečivými účinkami. Podľa starostu Ladislava Boháčika dedina s 550 obyvateľmi na túto investíciu financie má. Vodný svet by mal stáť od 2,2 do 2,5 milióna eur.

„Výstavba projektu Vodný svet je momentálne v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie. Plánujeme tri bazény, vírivku a príslušenstvo, čím by sme rozšírili naše športovo-relaxačné centrum,“ hovorí starosta.

Odborník z oblasti fyziatrie, balneoterapie a liečebnej rehabilitácie MUDr. Daniel Doležal sa domnieva, že by bolo vhodné uvažovať aj o liečebných kúpeľoch. Pečeňadská termálna voda vyvierajúca z vrtu z hĺbky 2 500 metrov je svojím zložením podobná prírodnej liečivej vode v Dudinciach a v Santovke. Obsahuje pritom viac železa ako dudinská minerálna liečivá voda. „Tento typ liečivej vody je jedinečný v celej Európe, vodu podobného zloženia nájdete len vo francúzskom Vichy, ktoré je známe svojimi kúpeľmi,“ vysvetľuje Daniel Doležal.

Niektorí obyvatelia Pečeniad však nesúhlasia s plánmi na využitie geotermálnej vody. Takmer 30 percent z oprávnených voličov podpísalo petíciu na zastavenie projektu Vodný svet. Podľa nich by totiž výrazne zaťažil obecný rozpočet. Starosta zvolal verejné zhromaždenie na diskusiu, kde obyvateľom azda oznámi aj to, že vzácna tekutina patrí medzi tri najkvalitnejšie svojho druhu na celom svete podľa odborných analýz spracovaných nadnárodnými výskumnými strediskami.

(lbr)

Foto zdroj: vizualizácia OÚ Pečeňady