V Severnej Kórei je katastrofálne sucho, opäť hrozí hladomor

V Severnej Kórei je katastrofálne sucho, opäť hrozí hladomor

Severná Kórea bojuje s obrovským nedostatkom potravín po tom, čo bola zasiahnutá najhorším suchom v posledných rokoch, varuje správa OSN. Najviac budú podľa nej trpieť seniori a deti.

BBC uvádza, že plodiny v Severnej Kórei bola zdecimované suchom a je zvlášť potrebná dlhotrvajúca pomoc zvonku. „Situácia je veľmi vážna,“ informovala Komisia pre výživu a poľnohospodárstvo OSN. Humanitárna pomoc v posledných rokoch sa pritom výrazne znížila. Je to v dôsledku sankcií, uvalených na Severnú Kóreu v súvislosti s programom vojenskému režimu.

Nebezpečne dlhé obdobie bez dažďa spôsobilo obrovské škody na úrode ryže, kukurice a zemiakov, ktoré sú základnými potravinami pre mnoho ľudí počas „chudej sezóny“, ktorá trvá od mája do septembra. V poľnohospodárskych oblastiach sú zrážky výrazne pod priemerom, čo podľa správy OSN významne ovplyvnilo rast plodín. OSN odhaduje, že produkcia potravín na jar 2017 klesla o 30 percent zo 450 tisíc ton v minulom roku na 310 tisíc v tomto.

Nedostatočná produkcia potravín znamená, že veľkej časti Severnej Kórei hrozí podvýživa alebo dokonca smrť. Nie je to prvýkrát, čo táto krajina potrebuje humanitárnu pomoc. Počas hladomoru v deväťdesiatych rokoch, Svetový potravinový program vykonal najväčšiu záchrannú operáciu vo svojej histórii, dodával jedlo pre jednu tretinu populácie, teda pre viac ako 7,5 milióna ľudí. V období medzi rokmi 1996 a 2001 program poskytoval potravinovú pomoc pre 8 miliónov ľudí.

Poľnohospodárstvo v Severnej Kórei je stále riadené režimom, ten ale potichu predstavil reformy umožňujúce poľnohospodárom ponechať si väčšie množstvo tovaru, ktorý vypestujú sami, čo umožňuje zvýšenie produkcie.

Foto zdroj: http://telegrafi.com/cmenduria-e-luksit-te-diktatorit-te-famshem-kim-jong-un/

(bre)