V sobotu budú čakať vo Vlastivednom múzeu v Galante duchovia

V sobotu budú čakať vo Vlastivednom múzeu v Galante duchovia

Nové podujatie Duchovia v múzeu – len pre odvážnych, ktoré pripravilo Vlastivedné múzeum v Galante na 21. októbra, chce poskytnúť iný pohľad na uctenie si pamiatky zosnulých, ktorí zanechali po sebe kultúrne hodnoty a dotvárali dejiny regiónu.

V múzeu zavládne tajuplná atmosféra podporená jedinými zdrojmi svetla – sviečkami a lampášmi. Pre deti je pripravené maľovanie na tvár a pre tie odvážnejšie aj hľadanie pokladu Vznešeného Benedikta Esterházyho. Podujatie obohatí prednáška archeologičky múzea PhDr. Zuzany Litviakovej s názvom „Memento mori… Čo nám o posmrtnom živote hovorí archeológia.“

Prvý podnet na založenie múzea v okrese Galanta dal vlastivedný krúžok, ktorý si utvorili miestni učitelia v roku 1958. Rada vtedajšieho Okresného národného výboru s platnosťou od 1. apríla 1969 zriadila Okresné vlastivedné múzeum v Galante (od 1. januára 1990 Vlastivedné múzeum). Od roku 1970 sídlilo v neogotickom kaštieli v Galante. Kaštieľ ako rodové sídlo Esterházyovcov, bol postavený na starších základoch a prestavaný v roku 1860 podľa vzoru romantickej anglickej tudorovskej gotiky.

Od roku 1986 sa začala jeho rekonštrukcia, v ktorej sa však od roku 1990 nepokračuje, preto múzeum získalo dočasné sídlo v strede mesta v budove bývalej banky. Jednoposchodová stavba s pôdorysom v tvare písmena U bola postavená  začiatkom 20. storočia. Okrem múzejných pracovísk sú tu aj výstavné priestory. Múzeum sa špecializuje na dokumentovanie dejín mlynárstva v povodí Malého Dunaja a dolného toku Váhu.

Foto zdroj: mapio.net

(iri)