V Stropkove pribudnú drevené sochy významných osobností

V Stropkove pribudnú drevené sochy významných osobností

Sochy významných osobností spojených s dejinami mesta v nadživotnej veľkosti budú mať v Stropkove richtár z prelomu 19. a 20. storočia Jozef Žanony, zakladateľ stropkovského futbalu Lukáš Vereš Vyšehradský, redemptorista blahoslavený Metod Dominik Trčka, básnik Pavol Országh Hviezdoslav a následník rakúsko-uhorského trónu František Ferdinand d’Este. Jednotlivé osobnosti vybrala stropkovská samospráva, menoslov konzultovali so zástupcami odbornej verejnosti.

Hotové plastiky v nadživotnej veľkosti odhalia v piatok 4. augusta o 15-tej hodine pred kaštieľom. V ten deň sa začína Stropkovský jarmok.

Sochári Peter Mušinský, Jozef Michňa, Marek Drozd, Paweł Leszega a Kazimierz Łach začali s prácou 31. júla a tvorivé dielne budú prístupné verejnosti počas celého týždňa, ľudia budú mať možnosť vidieť, ako sa z dreva rodí socha. Projekt s názvom Karpatský plenér dreveného umenia pripravilo mesto v spolupráci s poľskou Korczynou. V júni vytvorili dvaja slovenskí a traja poľskí rezbári päť sôch v Korczyne, teraz tvoria sochy, ktoré budú umiestnené v Stropkove.

Richtár Žanony bol rešpektovanou osobnosťou nielen v Stropkove, ale aj v rámci Uhorska a svoju funkciu vykonával 32 rokov. Zať jeho syna Lukáš Vereš je zakladateľom futbalu v meste a vďaka nemu tento šport oslávi čoskoro storočnicu. Metod Dominik Trška založil v Stropkove prvú komunitu redemptoristov a významne ovplyvnil duchovný život v meste. Hviezdoslav počas pôsobenia v Prešove často prichádzal do Stropkova, ktorý mu prirástol k srdcu a vytvoril básnickú rozpravu Stropkov, čím sa môže pochváliť máloktoré mesto. Následník trónu František Ferdinand d’Este prišiel do Stropkova počas veľkých vojenských manévrov v roku 1911. Návšteve predchádzali obrovské investície do infraštruktúry, vďaka ktorým sa Stropkov stal vyspelejším mestom.

Projekt je financovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a jeho celková hodnota predstavuje zhruba 14 800 eur, mesto prispelo 5 400 eurami.

Foto zdroj: http://vinemoments.com/chainsaw-wood-sculptures-woodfest-wales/

(iri)