V Tadžikistane polícia „krotila“ domácich, ktorí sa chcú presťahovať do Ruska

Pred bránami zastupiteľstva ministerstva vnútra Ruska pre otázky migrácie v tadžickej metropole Dušanbe davy ľudí niekoľko dní obliehali budovu a snažili sa prebojovať dovnútra. Viac razy musela zasahovať aj polícia. Prečo vznikol tento incident?

Tisíce Tadžikov každoročne odchádzajú do Ruska a záujemcov presťahovať sa je tak veľa, že úrady nestíhajú spracovať žiadosti a navyše počet žiadateľov mnohonásobne prekročuje všetky stanovené limity. Ruské úrady postupujú v súlade s programom presídlenia krajanov a iných záujemcov o presťahovanie sa do Ruska, ktorý platí od r. 2007.

V ostatných rokoch práve Tadžikistan sa stál lídrom v „migračných pretekoch“. Za dva roky počet žiadateľov o presťahovanie sa do Ruska narástol takmer o polovicu. Podľa údajov ministerstva vnútra Ruska, žiadosť o presídlenie do tejto krajiny v r. 2014 podalo 10 tisíc Tadžikov, v r. 2015 – 13 tisíc, v r. 2016 – 14 tisíc a vlani – 15 tisíc ľudí. Drvivá väčšina ľudí, ktorí si želajú žiť v Rusku, to sú ľudia vo veku 20 až 50 rokov.

Najnovšie nepokoje, ktoré sa odohrali pred budovou ruského zastupiteľstva v Dušanbe a ktoré musela krotiť polícia, zapríčinili takpovediac „kalendárne nedostatky“… Väčšina Tadžikov, ktorá sa snažia presťahovať do Ruska, má iba veľmi slabé vedomosti o tom, že Rusi nepretržité oslavujú kresťanské sviatky od konca decembra do polovice januára. Prirodzene v tomto období všetky úrady majú voľno.

Mnohí Tadžici to nevedia a od začiatku januára doslova obliehali budovu ruského zastupiteľstva v Dušanbe a niektorí sa snažili preliezť cez zatvorenú bránu. Najväčšie nepokoje sa odohrali 9. januára, musela zakročiť domáca polícia. Riaditeľ tlačovej služby ministerstva vnútra Tadžikistanu Umardžon Emomali uviedol, že príslušníci polície prišli pred budovu ruského zastupiteľstva, upokojili dav ľudí a vysvetlili im celú situáciu. Včera informoval, že ruský úrad od pondelku pracuje v normálnom režime a situácia sa upokojila.

(pal)

Foto: http://www.bbc.com/russian/features-39065164