V USA došlo k uzatvoreniu federálnych úradov. Americká vláda nemá peniaze

V USA došlo k uzatvoreniu federálnych úradov. Americká vláda nemá peniaze

Republikánski a demokratickí senátori sa nedohodli na dočasnom rozpočte Spojených štátov. Z uvedeného dôvodu americká vláda nemá dostatok finančných prostriedkov na bežné fungovanie svojich vládnych inštitúcií. V anglickej terminológii sa táto situácia označuje ako tzv. shutdown.

Podobná situácia nastala naposledy v roku 2013 a trvala 16 dní.

Snemovňa reprezentantov, ktorá je jednou z dvoch komôr amerického Kongresu schválila minulý týždeň nové rozpočtové provizórium. Druhá komora Kongresu Spojených štátov – Senát však tento krok neodobril. Biely dom zo zodpovednosti za shutdown obviňuje amerických demokratov. Tí naopak vinia republikánov a prezidenta Trumpa z toho, že nie sú ochotní pristúpiť na kompromis.

Demokrati si ako podmienku na schválenia dočasného rozpočtu kladú napríklad ochranu prisťahovalcov, ktorí do USA prišli bez dokladov ako deti. Republikáni za uvedenej situácie však považujú za potrebné navýšiť rozpočet kvôli bezpečnosti a tiež sa dožadujú vybudovania múru na hraniciach s Mexikom.

Situácia sa dotkla približne 2 miliónov štátnych zamestnancov, ktorí z uvedeného dôvodu neprišli v pondelok 22. januára do práce. Zastavenie financovania federálnych úradov sa však netýka základných služieb. Medzi ne patrí systém sociálneho zabezpečenia, fungovanie pôšt, letovej prevádzka, armády a ďalších bezpečnostných zložiek.

Americký minister obrany James Mattis v tejto súvislosti uviedol, že vojenské operácie Spojených štátov budú pokračovať bez ohľadu na vzniknutú situáciu. Americký viceprezident Mike Pence však upozornil, že pokiaľ sa zákonodarcovia v Senáte nedohodnú, vojaci nedostanú za svoju misiu zaplatené.

Počas uplynulého víkendu došlo v dôsledku vzniknutej situácie k uzatvoreniu známej newyorskej Sochy slobody a prisťahovaleckého múzea na ostrove Ellis Island. Zatvorené sú aj viaceré parky.

Rokovania o odblokovaní tzv. shutdownu budú pokračovať v priebehu tohto týždňa. Predpokladáme, že obe strany amerického establišmentu nakoniec dospejú k vzájomnej dohode.

Foto zdroj: https://www.intelligencerpost.com/shaming-blaming-shutdown-sideshow/

(tom)