V Žarnovici posvätili zvon pre pápeža

V Žarnovici posvätili zvon pre pápeža

Špeciálny zvon pre pápeža Františka I. je opäť o krok bližšie k svojmu cieľu. Umelecké dielo z dielne jedinečných slovenských zvonárov Michala Trvalca a jeho syna posvätili v Žarnovici. Teraz zvon podľa významnej kresťanskej tradície čaká cesta do Vatikánu.

Vyrobiť unikátny dar pre Františka I. trvalo talentovaným slovenským zvonárom zo Žarnovice niekoľko mesiacov. Zvon, ktorý pred veľkonočnými sviatkami poputuje do rúk Svätého Otca, dostal posvätenie od generálneho vikára banskobystrickej diecézy, Mons. Branislava Koppala. Môže sa tak bezpečne vydať na dlhú cestu do srdca Ríma spoločne s tradičnou veľkonočnou zásielkou piva z plzenského pivovaru, ktorý prvýkrát obdaroval pápeža už pred 112 rokmi.

Zvony neodmysliteľne patria k tradičným kresťanským symbolom Veľkej noci. Aj preto je na Slovensku už od nepamäti zvykom, že po odznení modlitieb na Zelený štvrtok všetky zvony utíchajú na znak spoluúčasti s utrpením Ježiša Krista a na Bielu sobotu sa vracajú, aby sa slávnostne rozozvučali. Pre Michala Trvalca st. je podľa vlastných slov možnosť vyrobiť zvon pre pápeža skutočnou poctou: „Keď som s výrobou zvonov začínal, nikdy by som nepredpokladal, že raz dostanem takúto unikátnu príležitosť vytvoriť dar priamo pre pápeža.“

V dielni u slovenského zvonára sa spoliehajú na výrobné postupy, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. „Výroba jedného zvona trvá mesiace a začína sa tvorbou formy, čo v prvom rade zahŕňa návrh a vytvorenie vnútorného profilu zvona zo špeciálnej hliny, ktorá musí dobre uschnúť,“ opisuje proces výroby Michal Trvalec ml. Nasleduje príprava takzvanej „košele“. Na jadro sa vtedy po zaschnutí nanesie ďalšia jemnejšia vrstvička hliny, na ktorú sa nalepia všetky reliéfy a ďalšia výzdoba.

Takýmto spôsobom získa zvon v priebehu približne dvoch týždňov svoju jedinečnú kompozíciu. Keď je výzdoba falošného zvona dokončená, nanáša sa na ňu plášť, teda najvrchnejšia vrstva hliny. Veľmi opatrne sa plášť vtláča ku košeli, aby sa výzdoba zvonu dokonale preniesla. V tejto fáze sa do formy leje pivo, ktoré zabezpečí tie najlepšie vlastnosti zmesi – jej dokonalú priľnavosť, pevnosť a perfektné scelenie, aby pri záverečnom vypaľovaní nepopraskala.

 „Hotová forma sa suší a vypaľuje tri dni pri teplote dosahujúcej až 700°C. Poslednou fázou výroby je konečné odlievanie zvona. Keď forma vychladne, plášť sa opatrne nadvihne a odstráni sa košeľa,“ vysvetľuje uznávaný zvonár zo Žarnovice. Po upravení prípadných nedostatkov sa plášť starostlivo nasadí späť a do predhriatej formy sa naleje zvonovina, čo je zmes medi a cínu. Keď kov stuhne a odstráni sa hlinené jadro a plášť, zvonár konečne môže obdivovať výsledky svojej práce.

Hotové umelecké dielo v tomto konkrétnom prípade dosahuje výšku 27 centimetrov a váži približne 10 kilogramov. Nakoľko výroba zvona je komplikovaný proces, najmä ak sa robí tradičným spôsobom, pán Trvalec spolupracuje s ďalšími miestnymi umelcami. Srdce zvonu pre Františka I. preto ukul kováč Pavol Malý a o krásnu výzdobu sa postarala akademická maliarka Zuzana Komendová, ktorá je zároveň uznávanou reštaurátorkou.

Foto zdroj: Milan Nemec pre Národné noviny

(nem)