V4 odkazuje eurokratom, že rozhodnutia v rámci EÚ musia prijať všetky členské štáty

V Budapešti sa 26. január zišli na samite Vyšehradskej štvorky (V4) premiéri Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska. Hlavnými témami stretnutia boli situácia v Európskej únii a utečenecká otázka.

Stredoueurópski lídri diskutovali taktiež o vzájomnej spolupráci v rámci Vyšehradskej skupiny.

Slovenský premiér Robert Fico privítal, že jeho kolegovia v Prahe, Varšave a Budapešti majú v migračnej otázke spoločný názor, nakoľko štáty V4 jednotne aj naďalej odmietajú povinné kvóty. V tejto súvislosti však vyjadril obavu, že v krátkom čase bude utečenecká otázka ovplyvňovať aj život v našej vlasti. Poznamenal tiež, že migrácia v Európe má svoj ekonomický rozmer.

Predseda slovenskej vlády podrobil na samite kritike spôsob, ako bol systém kvót zavedený.

„Nie je možné zopakovať to, čo sa udialo, keď povinné kvóty boli zavedené väčšinovým hlasovaním ministrov vnútra. My sme aj v dnešnom stanovisku, ktoré sme vydali, povedali, že je smiešne, ak sa stretnú premiéri a prezidenti, prijmú nejaké politické rozhodnutie, a potom ministri vnútra toto rozhodnutie zmenia nejakou kvalifikovanou väčšinou,“ zdôraznil Fico.

Odmietol tiež možnosť vzniku ucelených moslimských komunít na území Slovenska. Ako dôvod uviedol potrebu zaistiť bezpečnosť štátu.

„Nevidím žiadny dôvod na to, aby sme sem navozili tisícky moslimov z celého sveta, ako nás žiada možno Brusel alebo iné štáty. Toto je moja politika, je to politika bezpečného Slovenska, za touto politikou budem stáť a som veľmi rád, že rovnaký názor majú aj krajiny V4,“ vyhlásil šéf slovenskej vlády.

Predstavitelia stredoeurópskeho zoskupenia sa zhodli, že podstatné zmeny v rámci eurobloku musia odsúhlasiť všetky jeho členské štáty.

Maďarský ministerský predseda Viktor Orbán sa vyslovil za Európu slobodných národov. Vyhlásil tiež, že štáty V4 sú proeurópske.

Podľa českého premiéra Andreja Babiša musia mať v Európe hlavné slovo členské štáty. Pri tejto príležitosti vyzval na odpolitizovanie Európskej komisie.

Predseda vlády Poľskej republiky – Mateusz Morawiecki povedal, že silnú Európu by po ekonomickej a vojenskej stránke mali tvoriť suverénne štáty.

Vyšehradská štvorka v poslednom čase zintenzívňuje spoločné úsilie limitovať nadmerný vplyv eurokratov na suverénnu politiku národných štátov.

Foto zdroj: http://www.bdtonline.com/news/central-european-leaders-want-new-blueprint-for-continent/article_b09e0247-ca1d-5b44-97ab-e46839c32a8c.html

(tom)