Vašo Patejdl: Elán bez Joža Ráža pokračovať nebude

Vašo Patejdl: Elán bez Joža Ráža pokračovať nebude

Autor najznámejšej piesne, ktorá zasahuje od svojho vzniku mnohé generácie – Voda čo ma drží nad vodou, má práce neúrekom. Hosťuje v programoch svojich kolegov, píše muzikály, ktoré sú úspešné rovnako vo svete ako doma, chystá záverečné turné so skupinou Elán. Dokáže si nájsť čas aj na športovanie a svojich troch synov.

Začneme netradične – okrem hudby je vašou láskou tenis. Kedy ste si naozaj zahrali tak z chuti a poriadne?

V posledných rokoch je to skôr platonická láska, naposledy som hral myslím v júli minulého roka.  Je to skôr  v rovine, že sa zúčastňujem turnajov, ktoré sú skôr spoločenskými udalosťami.

Existuje ešte niečo, čo ste museli dať do platonickej roviny kvôli hudbe, ktorá vám zaberá najviac času?

Všetky športy, hoci si myslím, že športovať treba, ale snažím sa párkrát do roka zahrať si futbal s českou Amforou, donedávna som robil aj potápanie, len tam je problém, keď si dám dlhú pauzu, musím znova obnovovať papiere a neviem či sa mi chce. A v zime sa snažím lyžovať.

Onedlho vystúpite ako hosť v programe Allana Mikušeka, ktorým oslávi päťdesiatku, na čo sa tešíte na tomto koncerte?

Hlavne, že si zahrám a zaspievam, to ma teší stále, potom mi Allan zaspieva vokály v mojej pesničke O tom je raj ako kedysi na mojom albume a ja zaspievam pieseň z jeho repertoáru. Zatiaľ netuším ktorú, pretože ako sa hovorí „nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko.“ Mám pred sebou predtým ešte účinkovania na koncertoch Karla Gotta, kde vystúpim ako hosť v Bratislave, a potom Helena Vondráčková pokračuje pražským koncertom oslavami sedemdesiatky v Prahe, ktorú mala minulý rok, tam tiež hosťujem. Až potom príde na rad Allan, takže myslím si, že môže byť celkom poctený.

O tom je raj:

https://www.youtube.com/watch?v=ZWLX3hbD3fM

Tešia vás podobné pozvania? Napríklad aj také veľké legendy ako Helena Vondráčková či Karel Gott si vás vybrali ako hosťa…
S Helenou sme tiež, nebojím sa povedať kamaráti, hrávame spolu tenis na benefičných akciách. S Karlom sa rešpektujeme ako kolegovia, preto je pre mňa pocta, že si ma obaja pozvali na svoje koncerty. 

V Prahe ste sa zrejme aklimatizovali, ktoré vám ako prvé napadne české príslovie?
Priznám sa, aj mám strach, aby som nechytil akcent, pretože samozrejme v Česku hovorím po česky, mám na to právo, som rodák z Karlových Varov. Všetky rozhovory a oficiálne debaty však aj v Čechách poskytujem v slovenčine, lebo sa to odo mňa očakáva, aj som zvyknutý.

Elán vraj tento rok definitívne končí, veríte tomu?

Tentoraz  to už nie je o verení, ale sme dohodnutí, že naozaj končíme. Jožo Ráž sa tak rozhodol, my bez neho pokračovať nebudeme, lebo to nemá zmysel. Čo bude ďalej, o päť alebo o desať rokov – to v tomto momente naozaj nevieme a možno je naozaj čas si od Elánu oddýchnuť.

Čo budete robiť, ako bude vyzerať váš život bez Elánu?
S elánom budem hrať s mojou kapelou.  Okrem toho idem robiť na dvoch muzikáloch, ktoré sú naplánované, ale názvy neprezradím, obnovuje sa muzikál Snehulienka a sedem pretekárov, ktorý sa ide robiť na jeseň na ľade, takže nuda nebude. Priznám sa, vôbec by som sa nebránil na istý čas aj ničnerobeniu.

Sledujete kariéru svojho syna Roba, ktorý má kapelu a úspešne víri vodu na  slovenskej hudobnej  scéne?
Nestarám sa mu do toho, ide si svojou cestou, samozrejme, keď sa stretneme, porozprávame sa aj o hudbe. Som rád, že sa mu darí, svojimi silami sa dostal tam kde je a nebol by som rád, keby poukazovali  ľudia na to, že je vari protekčný syn. V lete sme spolu nahrávali jeho singel Vôňa leta. Je veľmi pracovitý, robil si dve vysoké školy naraz, aj teraz má dve zamestnania, až sa o neho niekedy bojím.

Robo Patejdl Band – Vôňa leta:

https://www.youtube.com/watch?v=zuw_6b8GjnM

Najmladší Benjamín je v akej hudobnej  fáze?

Presne som sa vrátil do jeho veku, spomínam si, že keď som nechcel cvičiť, otec stál nado mnou a občas aj zakričal, ale musím byť aj ja prísny. Čo si vyberie, akú kariéru, samozrejme nechám na neho, ale momentálne drvíme aj klavír, baví ho šport – florbal, už má za sebou aj nejaké turnaje a začal boxovať.

Bolo by nefér nespomenúť aj vášho najstaršieho syna, ktorý sa oženil do Prahy, ale od hudby má riadne ďaleko…

Vaško je právnik, má dvoch synov, ktorí sú vo veku môjho najmladšieho – majú desať a osem rokov, takže keď prídu k nám, je veselo. Som rád, že ich mám, že sa stretávame.

Vaše muzikály prenikli ďaleko za hranice našej vlasti, máte informáciu, kde sa momentálne čo hrá?
Pri príležitosti olympiády sa teraz chystá obnovené hranie muzikálu Jack Rozparovač v Soule, kde sa podľa licencie odohrá tisíce predstavenie.

(olv)

Foto: Anna Olvecká pre NN