Vedec a spisovateľ Gustáv Murín: Najväčší rozprávkar je Mikuláš Černák

Vedec a spisovateľ Gustáv Murín: Najväčší rozprávkar je Mikuláš Černák

Písali ste úspešné dokumentárne knihy o mafii na Slovensku aj scenáre tv seriálov na túto tému. Ako vnímate situáciu, keď o mafii teraz píše už kdekto, napokon aj samotní mafiáni. Veď ako žáner ste to na našom území rozbehli práve vy ako autor, ktorý ste vyše desiatke kníh s touto tematikou dali svoju tvorivú pečať.

Priznám sa, že v duchu svojej publicistickej tvorby som už očakával, že moje knihy, mnou dobrovoľne limitované výhradne odkazmi len na publikované zdroje, niekto odvážne doplní, či opraví. Dodnes, a uplynulo už takmer desať rokov, sa k tomu nikto neodhodlal. Všetko, čo prišlo po mne, je písané v duchu porekadla „jedna baba povedala“. Sú to rozprávky, a v tomto duchu najväčší rozprávkár je bývalý mafiánsky super-boss Mikuláš Černák. Pôvodne akoby hrdina mlčanlivosti podľa „mafiánskej cti“, a dnes najväčší udavač (a opäť vraj cnostne).

Skutočne sa tie témy okolo organizovaného zločinu dajú uchopiť tak svižne, ako to predvádzajú rôzni bezpečnostní analytici pred televíznymi kamerami?

Opäť je tu sklamanie, že moje prísne preverované TV dokumenty, ktorými som minulý rok vlastne priekopnícky otvoril túto tému  na obrazovke, odrazu zľahka niekto prevzal a tvrdí tam veci nepotvrdené, nepublikované a neoverené. A opäť sú výsledkom rozprávky na dobrú noc najmä v podaní istých bezpečnostno-analytických manželov. No a najväčšie osobné sklamanie je, že v tejto manželskej verzii už ani ona, teda spoluautorka nevyzerá tak dobre, ak v tej mojej sérii. Asi ju skrúšili tie neseriózne podmienky, kedy opäť funguje porekadlo „čo sa babe snilo, to sa babe stalo“…

Má žáner non-fiction na Slovensku ešte aj literárnu budúcnosť, keď vidíme, ako sa toho zrazu chytili tzv. seriózne tv systémy?

Rozmohlo sa hochštaplerstvo. Namiesto mojej poctivej verzie „s kožou na trh“, sa novodobí knižní zlatokopi prebudili a píšu o dušu spasenú – ale len „ako“. Postavy „akože“ vymyslené, dej „akože“ vymyslený, ešte že autor sa aspoň podpíše. V prípade Dominika Dána to posledné neplatí a hoci ten má vo svojich knihách dialógy na úrovni slohovej práce stredoškoláka, aspoň sa drží faktov. Ale taký Karika? To je čistá fantazmagória. Vrcholom je potom najnovšia reklama z vydavateľstva Ikar, že vraj najnovšia karikatúra maf-story z pera tohto Kariku je „najväčším románom v slovenskej literatúre za posledných 50 rokov“. A nebyť nového generálneho riaditeľa RTVS (ktorý síce nie je vyhlasovaný za super-manažéra, ale vie o čom sú verejnoprávne médiá), tak sa ten nezmysel omieľa dnes a denne v Slovenskom rozhlase. Takže zaznávaný Jaroslav Rezník vracia slovenskej literatúre, a aj kultúre jej zmysluplné súradnice. Vďaka mu za to.

(iri)

Foto: archív G. Murína