Veľká Británia odmietla zrušiť zatykač na zakladateľa WikiLeaks

Demokracia a súdny systém, tentokrát v Spojenom kráľovstve, dostali ďalšiu bolestivú ranu. Britský súd rozhodol, že zatykač na zakladateľa organizácie WikiLeaks Juliana Assangea nezruší.

Ten sa v obave pred trestným stíhaním za znásilnenie ukrýva od roku 2012 na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne. Švédska prokuratúra však v máji minulého roka v uvedenej záležitosti predbežné vyšetrovanie Assangea zastavila a zrušila naňho aj medzinárodný zatykač.

Assange tak ekvádorskú ambasádu neopustí, nakoľko rozhodnutím sudcu mu aj naďalej hrozí zatknutie pre porušenie podmienok kaucie, pretože sa v tejto záležitosti nedostavil pred súd.

Assangeov právnik Mark Summers však argumentuje, že britský zatykač na jeho klienta stratil svoj účel, pretože európsky zatykač bol už zrušený.

„Assange strávil päť a pol roka v podmienkach, ktoré sú porovnateľné k uväzneniu bez prístupu k adekvátnej lekárskej starostlivosti alebo slnečnému žiareniu a taktiež za okolností, kedy sa jeho fyzické a duševné zdravie zhoršilo,“ uvádza Summers v materiáli, ktorý predložil súdu.

Sudca však Summersovu argumentáciu označil za zvláštnu  a dodal, že ide skôr o pokus prekrúcať zákony, aby sa mohol Assange dostať preč z ambasády. Pripomenul tiež porušenie podmienok kaucie zo strany jeho klienta.

Pripomíname, že minulý mesiac štát Ekvádor Assangeovi udelil občianstvo. Predstavitelia tejto juhoamerickej krajiny chcú týmto spôsobom nájsť možnosť na vyriešenie jeho súčasnej situácie.

V prípade, ak by sa aj britský súd rozhodol zrušiť na Assangea zatykač, zakladateľovi WikiLeaks hrozí vydanie do Spojených štátov. Tam je voči nemu vedené trestné stíhanie z dôvodu zverejnenia citlivých vojenských a diplomatických dokumentov prostredníctvom WikiLeaks.

Foto zdroj:  https://www.nytimes.com/2017/01/19/world/europe/julian-assange-wikileaks-offers-extradition-to-us.html

(tom)