Venezuela navrhla platiť za ropu jüanmi a rubľami

Venezuela navrhla platiť za ropu jüanmi a rubľami

Venezuelský prezident Nicolás Maduro navrhol, aby štáty vyvážajúce ropu viedli rozhovory o vytvorení menového koša v rámci obchodovania s ropou a rafinovanými produktami. Počas svojej návštevy Ruska sa poďakoval prezidentovi Putinovi za politickú a diplomatickú podporu jeho krajine.

“Je potrebné vyvinúť nový mechanizmus regulácie trhu s ropou,” povedal Maduro 4. októbra na ruskom energetickom fóre v Moskve.

Prezident sa vyjadril, že temínované obchodovanie má nepriaznivý vplyv na trh s ropou a podkopáva pokusy Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) o stabilizáciu cien. Zavedenie alternatívnych menových košov v rámci ktorých by prebiehalo obchodovanie v jüanoch, rubľoch a iných menách, podľa neho eliminuje vplyv termínovaného obchodovania s komoditami.

Maduro tiež vyhlásil, že Venezuela rieši svoj súčasný dlh voči Rusku. V tejto súvislosti uviedol, že dohoda medzi ruským ropným koncernom Rosnefť a venezuelským štátnym producentom ropy PDVSA je “predmetom rokovaní”.

“Plníme si všetky záväzky voči Rusku. Ak budeme mať priaznivejšie podmienky na reštrukturalizáciu dlhu, bude to výsledkom dohody medzi oboma vládami,” zdôraznil venezuelský politik. Poukázal tiež na to, že sankcie Spojených štátov sťažujú vyjednávaciu pozíciu Caracasu s americkými veriteľmi.

Washington koncom augusta uvalili na Venezuelu prísne hospodárske reštrikcie. Opatrenia okrem iného zakazujú kupovať dlhopisy vydané venezuelskou vládou alebo uzatvárať finančné transakcie so štátnou ropnou spoločnosťou PDVSA.

Caracas má plán dodávať svoju ropu na alternatívne trhy v prípade, ak Biely dom uplatní sankcie aj na obchodovanie s touto surovinou.

“Venezuela má plán A, B, C a iné. Existujú aj ďalšie medzinárodné spoločnosti, ktoré majú záujem o kúpu ropy a rafinovaných výrobkov. My pre nich vytvoríme tie najlepšie podmienky,” uviedol Nicolás Maduro.

Prezident viedol rozhovor aj so svojim ruským náprotivkom Vladimírom Putinom. Pri tejto príležitosti vyjadril vďaku, že Rusko “v ťažkých časoch politicky a diplomaticky podporuje Venezuelu”.

Foto zdroj: http://dailycaller.com/2017/08/11/desperate-for-cash-venezuela-gives-putin-control-of-oil-assets/

(tom)