Venezuela sa naďalej zmieta v chaose

Venezuela sa naďalej zmieta v chaose

Milióny Venezuelčanov protestujú proti voľbám, ktoré vyhlásil prezident Maduro. Zahynuli už najmenej tri osoby a 300 bolo uväznených. Minulý týždeň pokračoval v celej Venezuele protest proti plánom prezidenta Nicolasa Madura na zmenu ústavy.

Na 30. júla naplánoval voľby do zákonodarného zhromaždenia, ktorého úlohou bude meniť ústavu a reorganizácia štátnych orgánov. Podľa stúpencov prezidenta zmena základného zákona povedie krajinu k ekonomickej stabilite a mieru. Madurovi oponenti sa však obávajú, že nová ústava posilní postavenie prezidenta a povedie k rozpusteniu súčasného parlamentu, kde má opozícia väčšinu.

Prokuratúra uviedla, že počas 24-hodinového generálneho štrajku vo Venezuele zomreli dvaja ľudia. Podľa mimovládnej organizácie Foro Penal bolo v celej krajine počas štrajku zadržaných 173 ľudí, predovšetkým v Caracase a v štátoch Zulia a Nueva Esparta v severovýchodnej časti krajiny. BBC zase uvádza, že zahynuli najmenej traja ľudia a zatknutých bolo viac ako 300 osôb.

Štrajk bola organizovaný z iniciatívy Koalície pre Demokratickú jednotu. Demonštranti blokovali cesty v hlavnom meste a niekoľkých ďalších mestách. Podľa koalície sa na štrajku zúčastnilo 85 percent krajiny. Venezuela v súčasnosti čelí najväčšej politickej a hospodárskej kríze za posledné desaťročia, nie sú dostupné ani základné potraviny a inflácia trhá svetové rekordy. Od apríla bolo na protivládnych demonštráciách, prerastajúcich do stretov s armádou a políciou, zabitých už okolo sto ľudí.

Foto zdroj:http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2182429-venezuela-hlasuje-v-referendu-ktere-prezident-predem-odmitl

(bre)