Verejnoprávne tance médií

Verejnoprávne tance médií

Kauza RTVS diel II.

 Čerstvé zvolenie Jaroslava Rezníka za generálneho riaditeľa RTVS vyvolalo a vyvoláva mimoriadne aktivity politikov aj rôznych zástupcov mimovládnych organizácii, a najmä novinárov. Jednoducho, strašiak možného ovplyvňovania masy Slovákov nalepených na televízne obrazovky je nielen pre politikov nočnou morou. Čo všetko doteraz prebehlo?

Už pri vypočutí ôsmych kandidátov sa poslanci a najmä členovia Výboru NR SR pre kultúru a média od nich dozvedeli, že budú v prvom rade dbať  na nestrannosť spravodajstva. To je takpovediac povinný cvik, bez ktorého sa nedá reálne uchádzať o tento post. Keď však do finále postúpili doterajší šéf RTVS Václav Mika a generálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník, začalo sa najmä na Rezníka vyťahovať všetko od výmyslu sveta. Pripomeňme si však profesionálnu kariéru oboch protagonistov.

Václav Mika vyštudovaný ekonóm začínal svoju dráhu v STV v rokoch 1986 až 1992. Vrcholom jeho doterajšej kariéry boli posty generálneho riaditeľa Rádia Expres, následne komerčnej Markízy a naposledy RTVS.

Jaroslav Rezník absolvoval Filozofickú Fakultu UPJŠ v Prešove, pôsobil ako riaditeľ Regionálneho rozhlasového štúdia v Košiciach a vzápätí ako dvojnásobný generálny riaditeľ Slovenského rozhlasu a posledných osem rokov ako generálny riaditeľ už verejnoprávnej TASR.

Prejdime teraz k mediálnym tancom okolo oboch protagonistov. Mikovi zrejme neurobila radosť uniknutá nahrávka v ktorej sa jeho šéfredaktor Dika pomerne vulgárne baví s hovorcom ministerstva vnútra a neskôr politikom Gáborom Grendelom o manipulovaní spravodajstva, konkrétne v prospech Lipšicových politických aktivít.  Tesne pred voľbami šéfa RTVS zarezonoval v médiách ďalší Mikov prešľap.

Na verejnosť sa totiž dostali informácie o platoch verejnoprávneho top manažmentu, ktoré v jednom prípade presiahli osem tisíc eur, teda viac ako má predseda parlamentu či premiér. Plusom mala byť pre Miku konsolidovaná „Rádiotelevízia“, avšak aj tu sa ozývali vážne výhrady. Ľudia kritizovali nevyvážené spravodajstvo s jednoznačným nekritickým príklonom k európskym byrokratickým štruktúram a čoraz sústavnejšie vyhýbanie sa informáciám o prípadných konštruktívnych krokoch koalície. Spravodajské informácie ohľadne Ruska boli takmer napospol negatívne a imigrantská kríza sa tutlala a prifarbovala na európsku optimistickú modrú jedna radosť.

Redaktori verejnoprávneho RTVS sa okrem toho opatrne až ignorantsky správali k národným témam, čo nezakryl ani s pompou odvysielaný súťažný program Zem spieva. Naopak, pravidelný priestor na obrazovke dostal kontroverzný publicista Michal Havran, ktorý momentálne čelí žalobe za dehonestujúce výroky o našich národných dejateľoch Štúrovi a Vajanskom. Skrátka, Mika nemal zďaleka takú pevnú pozíciu, akú mu prisudzovali takzvané mienkotvorné média bojujúce takmer v jednom šíku proti jeho súperovi Rezníkovi.

Ten mal podľa týchto novinárov robiť svojho času ako generálny riaditeľ Slovenského rozhlasu mediálnu nadprácu pre Mečiarovo HZDS. Okrem toho vraj podpísal nevýhodnú zmluvu s firmou BSP na vymáhanie koncesionárskych poplatkoch a ako generálny riaditeľ tlačovej agentúry TASR podpísal memorandum s ruskou spravodajskou agentúrou Sputnik, ktoré ale vzápätí pod tlakom opozície zrušil. Skrátka, na oboch protagonistov toho odznelo v médiách požehnane, avšak výsledok je dnes už nezvrátiteľný. Novým generálnym riaditeľom RTVS je Jaroslav Rezník.

O tom, ako sa v tejto kauze zachovali politici, o tom si povieme v poslednom, treťom pokračovaní „Kauzy RTVS“.

Foto zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/498879/komentar-mareka-vagovica-aj-reznikovi-treba-dat-sancu/

(Dam)