Verhofstadt: Brexit je mrhaním energie

Verhofstadt: Brexit je mrhaním energie

Brexit je podľa slov hlavného vyjednávača Európskeho parlamentu Guya Verhofstadta “bojom mačky s myšou” vo vnútri britskej Konzervatívnej strany, ktorý sa “vymkol spod kontroly.” Verhofstadt sa tiež vyjadril, že odchod Británie z EÚ je “plytvaním energie” a označil ho za “hlúposť”. Je zjavné, že eurokrat, teda európsky byrokrat si dovoľuje poúčať krajinu, ktorá sa demokraticky rozhodla po platnom referende Úniu dobrovoľne opustiť azda aj preto, aby sa zbavila podobných protivníkov…

 

Belgický politik, ktorý má viesť rokovania o Brexite, hovoril pred parlamentnou komorou Európskeho parlamentu (EP) v súvislosti s budúcim hlasovaním, ktoré formalizuje vyjednávaciu pozíciu Európy. Poslanci EP pomerom hlasov 516 ku 133 podporili krok, ktorý nastavuje pozíciu europarlamentu v rámci jeho rokovaní o Brexite. Verhofstadt v prejave uviedol, že v budúcnosti sa “mladšia generácia pokúsi znovu priviesť Britániu späť do Európy”. Ako na to prišiel, či sa mu to snívalo, alebo mu to prezradili nejakí mladí Briti, to eurokrat neuviedol…

Ohľadne vnútropolitickej situácie v Spojenom kráľovstve sa hlavný vyjednávač vyjadril, že “mladá generácia ešte len uvidí, čo v skutočnosti Brexit je, že je to boj mačky s myšou v rámci Konzervatívnej strany, ktorý sa vymkol spod kontroly,” a ktorý je, ako dodal “hlúposťou a plytvaním energie.”

Ako povedal, Európa by “nemala byť obviňovaná za jej úsilie” mať s Britániou dobré vzťahy. “Nezabúdajme, že Veľká Británia vstúpila do únie ako ‘chorý európsky človek’ a vďaka jednotnému trh prestúpil na druhú stranu,” dodal Verhofstadt. Nuž, takú diagnózu si voči bývalej imperiálnej mocnosti ešte nikto nedovolil. Na druhej strane vyjadril uznanie za veľký príspevok tejto ostrovnej krajiny v súvislosti s jej ochranou voľného trhu a občianskych slobôd.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier vo svojich prejavoch varovali pred dôsledkami zlyhania dohody s Britániou.

Bývalý vodca Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage obvinil “mafiánskych” europoslancov z pokusu klásť v rámci vyjednávaní podmienky, ktoré označil ako “nevyhovujúce pre Britániu.” Povedal, že požiadavku, aby Spojené kráľovstvo platilo za “rozvod, je ako držať krajinu kvôli výkupnému.”

Schválenie rokovacej pozície EP zahŕňa aj podmienky pre Veľkú Britániu vrátane vyrovnania jej finančných záväzkov pred tým, ako sa s Londýnom uzavrie nová obchodná dohoda.

Foto zdroj: http://www.keblog.org/guy-verhofstadt.html

(tom)