Vianočná hviezda – importovaný symbol Vianoc

Vianočná hviezda – importovaný symbol Vianoc

Vianočná hviezda či vianočná ruža je rastlina, ktorú si spájame s obdobím Vianoc. Predáva sa najmä v predvianočnom období, živá alebo umelá. Jej skutočný  názov je prýštec najkrajší a je to divo rastúca rastlina, ktorá pochádza z Mexika.

Ohromuje dvojfarebným sfarbením listov, ktoré sa podobajú tvarom svojho rozmiestnenia na hviezdu. Keďže najrozšírenejšia je farebná dvojkombinácia zeleno-červená, čo sú zároveň aj vianočné farby, a ak tomu pripočítame jej nápadný hviezdovitý tvar, nečudo, že sa postupne stala importovaným symbolom Vianoc. Motív tejto rastliny sa stal súčasťou vianočných dekoratívnych predmetov, objavuje sa na obrusoch, prikrývkach, vencoch, ozdobách a doplnkoch.

Do Európy začala prenikať v prvej polovici 20. storočia, no nie priamou cestou zo Strednej Ameriky, ale zo Severnej. Obľúbenou sa stala v Hollywoode medzi celebritami a podľa pravidla „kopírujte celebrity“ ich záľubu v tejto rastline nasledovali ďalší. Ktosi si všimol jej podobnosť s hviezdou a farebnú zhodu s typickými vianočnými farbami a názov vianočná hviezda či vianočná ruža bol na svete.

Rastlina pôvodne slúžila domorodým obyvateľom v jej domovskej krajine na výrobu prírodného červeného farbiva z listov, ktoré používali na farbenie látok. Rovnako sa používala aj v liečiteľstve, ale kontrolovane a len tými, ktorí dokonale ovládali tajomstvo vhodného množstva šťavy či sušiny, pretože táto rastlina je jedovatá.

Nemali by ste ju preto nechávať v blízkosti detí, aby nedošlo pri kontakte s pokožkou ku kontaminovaniu jedom, alebo v blízkosti domácich maznáčikov, aby im pochutnanie si na listoch z tejto „hviezdy“ neuškodilo.

Okrem známej červeno-zelenej kombinácie boli vyšľachtené ďalšie variácie, namiesto červenej je to oranžová, smotanovožltá, ružová, snehobiela, zelenkastobiela… Pravdou je, že najpopulárnejšia ostáva práve spomínaná a najrozšírenejšia červená vianočná hviezda.

(kat)

Foto zdroj: https://www.sashe.sk/kamART/detail/vianocna-ruza