Viete „prečítať“ vajíčko?

Viete „prečítať“ vajíčko?

Po stále sa nekončiacich škandáloch s kontaminovanými vajcami či chovmi by sme si naozaj mali dávať pozor, čo kupujeme. Málokto vie, že nestačí pozrieť sa na obal vajíčok a uspokojiť sa s tým, že je na ňom uvedené Slovensko. To totiž nie je krajina pôvodu, ale len označenie baliarne.

Netreba sa rozpakovať a balenie s vajíčkami otvoriť, pretože potrebnú informáciu nájdeme až na škrupinke. To obsahuje najprv číslo: 0  – ekologický chov, výbeh, priestor 2,5 m2, surová strava, malé skupinky,  1  – voľný výbeh, priestor 2,5 m2, malé skupinky, 2  – chov na podlahe, v halách, podstielkový chov, kurník, bidielka a 3 – klietkový chov, kde je 4-5 sliepok v jednej klietke v priestore 700 cm2, bez bidielok a podstielky.

Nasledujú dve písmenká – označenie krajiny pôvodu: SK – Slovenská republika, CZ – Česká republika, PL – Poľsko, atď. Ako posledné sa uvádza registračné číslo chovu. U nás je to skratka okresu, kde chovajú nosnice a poradové číslo v rámci okresu. V ČR je to napríklad štvorčíslie.

Na obale by mal spotrebiteľ nájsť počet vajec v balení, triedu kvality – pre domácnosti je určená len trieda A a farba potlače je červená. Trieda B je druhá akosť, potlač je modrá a sú to vajcia chladiarenské a konzervované. Trieda C je určená pre potravinársky priemysel. Na obale je aj označenie baliarne, ktoré nemusí byť zhodné s krajinou pôvodu. Skupinu hmotnosti označujú písmená od S pod 53 gramov, M 54 až 62 gramov, L 63 až 72 gramov a XL, viac ako 73 gramov. Nesmie chýbať dátum minimálnej trvanlivosti a odporúčaný spôsob skladovania. Na obale má byť uvedený čitateľne aj slovné spojenie spôsobu chovu.

Niet však nad to chovať si svoje sliepočky, čo sa v mestách alebo i na vidieku v bytovkách veľmi nedá, alebo mať overeného dodávateľa skutočne domácich vajec.

Foto zdroj: http://www.babickindvor.sk/

(iri)