Víťaz Matej Tóth – náš vojak, ktorý rád chodí pešo a chce to učiť aj deti

Sympatický slovenský chodec Matej Tóth, olympijský šampión z Ria de Janeiro 2016 a majster sveta v chôdzi  na 50 km, sa nenechal znechutiť vyšetrovaním svojho údajného dopingového prípadu. Istý si výsledkom, ktorý mal očistiť jeho meno, neprepadol skepse, hoci sa ho podozrenie muselo dotknúť. Svojím typickým optimizmom a nenúteným šarmom sa pustil do projektu, ktorý v ňom skrsol po získaní zlata – podporovať športové talenty.

Viaceré médiá nazvali jeho nápad „odvážny“, na slovenské pomery ním asi aj je. Nie sme zrejme celkom zvyknutí na „veľké a odvážne sny a ich realizáciu“ v „malej škvrnke Európy“.  Obdivuhodné je, že Tóth ignoroval syndróm útlej krajiny v centre starého kontinentu a smelo sa pustil do realizácie projektu. Atletika v ňom zasiala nápad pritiahnuť deti k športu prirodzenou formou – činnosťou, ktorá je blízka každému dieťaťu od momentu, kedy sa prvýkrát postaví a samostatne vykročí – teda ku chodeniu.

Matej Tóth, tento na pohľad skôr krehko vyzerajúci muž, pritom tvrdý a šľachovitý, prekvapuje tým, že nechce čerpať iba z úspechov. On chce viac: chce urobiť niečo osožné pre spoločnosť, dokonca vníma tento nápad ako svoju šľachetnú povinnosť „niečo vrátiť“.  Chce objavovať nové talenty, a to rovno už pri predškolákoch či mladších školákoch do 11 rokov. A nejde o vrtoch, ale o ucelenú a prepracovanú metodiku v spolupráci s fyzioterapeutom či detským psychológom.

Výsledkom má byť lepší zdravotný stav detí, zmena v životnom štýle a celkovo radosť z pohybu, prirodzeného pre príslušníkov ľudstva. Úprimne, koľko detí s nadváhou vidíme denno-denne? Koľko z nich by bolo označených slovom obézny? Možno i vy máte také dieťa doma. Ich počet narastá, najmä chybou rodičov, ktorí svojich princov či princezné pchajú polotovarmi, namiesto desiaty im strčia peniaze, nech si niečo kúpia, víkendy strávia v priestoroch s rýchlym občerstvením…

Doba sa zmenila, deti už málokedy chodia pešo do škôl, veď svojho princa či princeznú treba doviezť až pred vchod. Čím vyššia pozícia rodičov, tým vyšší predpoklad, že to tak je. Nie je vám to povedomé? Možno i vy patríte k tým, ktorí sa radšej odvezú i tristo metrov, len aby ich nemuseli prejsť po vlastných. Spejeme k tomu, aby sme zdegenerovali až tak, že to, čo nám je prirodzené, teda chodenie, sa stane pre nás niečím cudzím?

 „Budeme sa snažiť, aby sme deťom ponúkli zaujímavý program,“ hovorí Tóth. „Ponúkame komunikáciu s rodičmi, technické zabezpečenie, skĺbenie športového tréningu s poznatkami z kineziológie a detskej psychológie.“ Pohyb, motivácia a nová metodika sú piliere projektu Športových akadémií Mateja Tótha (ŠAMT), ktoré sú určené pre všetky základné školy, v rámci voľnočasových aktivít či krúžkov. Celkový počet ŠAMT by mal predstavovať číslo 24, tri v každom kraji.

Prostredníctvom detí, ktorým je počas vývoja pohyb a neposednosť predsa len bližšia ako dospelým, chce Tóth pritiahnuť aj ich rodičov či ďalších ľudí z ich rodinného aj kamarátskeho prostredia. Ak školy váhajú, či sa uchádzať o grant, je najvyšší čas začať konať. Držíme palce i prsty tomuto nápadu. Vojenská disciplína Mateja Tótha azda poskytuje záruku, že neostane len pri rozbehnutí projektu, ale i jeho dotiahnutí do úspešného finále podľa plánu.

Foto zdroj:

(kat)