Víťazi katalánskych volieb navrhli za premiéra Puigdemonta, ten sa stále zdržiava v Belgicku

Víťazi katalánskych volieb navrhli za premiéra Puigdemonta, ten sa stále zdržiava v Belgicku

Premiérsky post v španielskom autonómnom regióne Katalánska by mohol opäť zastávať odvolaný ministerský predseda Carles Puigdemont. Dohodli sa na tom tri hlavné separatistické strany.

Najsilnejšia strana v regionálnom parlamente, ktorá podporuje jednotu so Španielskom, však vyjadrila ohľadne tohto zámeru svoje pochybnosti. Nakoľko sa Puigdemont z obavy pred trestným stíhaním zdržiava v Belgicku, predstavitelia zoskupenia Ciudadanos sa obávajú, že bude „hologramovým premiérom“.

Carles Puigdemont sa totiž koncom mesiaca chystá oznámiť svoju kandidatúru prostredníctvom videokonferencie. Počíta však aj s možnosťou, že touto úlohou poverí aj iného poslanca.

Predstavitelia Puigdemontovej strany Spoločne pre Katalánsko (JxCat), Republikánskej ľavice Katalánska (ERC) a Kandidátky ľudovej jednoty (CUP) oznámili 10. januára zámer podporiť kandidatúru odvolaného predsedu katalánskej vlády. Odvolali sa pri tom na výsledky predčasných regionálnych volieb, v ktorých separatistické strany získali v zákonodarnom zbore väčšinu.

Otázkou však je, ako v takom prípade bude Puigdemont vládnuť z Bruselu. V prípade svojho návratu do Španielska bude totiž čeliť obvineniam zo vzbury, protištátnej činnosti a zneužitia verejných financií.

Predsedníčka promadridskej strany Ciudadanos – Ines Arrimadasová vyhlásila, že človek unikajúci pred spravodlivosťou nemôže byť lídrom Katalánska.

„V Katalánsku nemôžeme mať hologramového predsedu vlády. Nemôže byť katalánskym premiérom z Bruselu cez Skype,“ vysvetlila politička.

Puigdemont v utorok povedal, že jeho návrat do Katalánska nie je z dôvodu trestného stíhania nateraz možný. Prostredníctvom telemostu vyhlásil, že do vlasti sa vráti až vtedy, keď dostane záruku o legitimite svojho premiérskeho kresla. Pri tejto príležitosti vyzval španielskeho premiéra Mariana Rajoya na rešpektovanie výsledku predčasných volieb. Vyzval ho zároveň na politický dialóg.

Jeho výzvy sa však zrejme nestretnú s pochopením kvôli vzájomným politickým animozitám. Rajoy sa 4. januára vyjadril, že snaha Katalánska o nezávislosť ohrozuje španielsku ekonomiku.

Foto zdroj: http://www.thenational.scot/news/15818512.Catalan_s_pro_independence_parties_agree_to_re_elect_Puigdemont_as_president/

(tom)