Víťazný víkend slovenských paralympionikov – získali päť medailí, z toho tri zlaté

V piatok, 9. marca otvorili XII. zimné paralympijské hry v Pjongčangu. Počas 9 dní bude 567 športovcov súťažiť o 80 medailových kolekcií v šiestich športoch. Slovenskou  vlajkonosičkou na otváracom ceremoniálu bola naša najúspešnejšia zimná paralympionička, zrakovo znevýhodnená zjazdárka Henrieta Farkašová spolu s navádzačkou Natáliou Šubrtovou – obe v ľudových krojoch z okolia Piešťan.

Už hneď prvá súťaž priniesla Slovensku tú najcennejšiu medailu. Práve Henrieta Farkašová vyhrala sobotňajší zjazd s navádzačkou Natáliou Šubrtovou. Boli o 0,86 sekundy rýchlejšie, ako Britka Millie Knightová, tretia skončila Belgičanka Eleonor Sanová.

Po pretekoch naša obhajkyňa zlata zo Soči 2014 Henrieta Farkašová prezradila, že sú obe naše športovkyne veľmi šťastné a cítia veľkú eufóriu: „Tak, ako sme si užívali súťažnú jazdu, tak si užívame aj radosť zo zlata,“ podčiarkla 31-ročná rožňavská rodáčka. Pred odchodom na olympiádu Farkašová so Šubrtovou si dali za cieľ získať 5 zlatých medailí v piatich štartoch a v sobotu už vyhrali prvú súťaž. „Tešíme sa z každého triumfu, ten prvý potešil, pretože nám to nastavilo náladu do ďalších štartov,“ priznala navádzačka Natália Šubrtová.

Jakub Krako a Branislav Brozman získali striebro v zjazde zrakovo znevýhodnených mužov. Za víťazným Kanaďanom Macom Marcouxom zaostali o 1,41 s, bronz získal Talian Giacom  Bertagnolli. „Priznám sa, že som zostal úplne prekvapený, pretože zjazd nie je moja silná disciplína. Prišli sme do cieľa na druhom mieste, čo som čakal, ale ďalší priebeh bol pre mňa prekvapením,“ povedal 27-ročný Žilinčan Jakub Krako. Druhý slovenský zástupca v tejto kategórii Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom nedokončili súťaž po páde v hornej časti trate. Medzi stojacimi mužmi bol Martin France šestnásty.

Včera najúspešnejšia slovenská lyžiarka Henrieta Farkašová naplnila predpoklady aj v druhých pretekoch a zasa zvíťazila s navádzačkou Natáliou Šubrtovou pred dvojicou britských pretekárok, ktoré zdolali o priepastných 3,59 sek. a 4,37 sek. V Pjongčangu tak dievčatá zatiaľ plnia svoj zámer – vyhrať 5 zlatých medailí: po 2 pretekoch majú 2 zlaté.

Súťaž zrakovo znevýhodnených mužov v Super G sa stala takmer dokonalou exhibíciou  Slovákov. Jakub Krako s navádzačom Branislavom Brozmanom získali po sobotňajšom striebre v zjazde tento raz tie najcennejšie kovy a navyše Miroslav Haraus vybojoval spolu s Marošom Hudíkom bronzové medaily. Medzi nimi sa dostal iba Talian Bertagnolli. Na vynikajúcom 7. mieste skončil jediný nevidiaci pretekár Marek Kubačka, ktorý štartoval spolu s Máriou Zaťovičovou. Cenné šieste miesto vybojoval v najpočetnejšie obsadenej skupine telesne znevýhodnených stojacich mužov Martin France.

V cieli šťastný víťaz Jakub Krako povedal: „Vyštartovali sme síce s pokojnou hlavou, ale jazda sa mi zdala byť dosť chaotická. Snažili sme sa ísť čo najrýchlejšie a s rýchlosťou prichádzajú chyby. Podarilo sa mi obhájiť prvenstvo v super G, čo som veľmi nečakal. Mám pred sebou ešte ďalšie štarty, kde by som rád rozšíril medailovú zbierku,“ podčiarkol.

Dnes skoro ráno naši športovci odohrali dva zápasy v curlingu na vozíku. Vo svojom štvrtom vystúpení na paralympijskom turnaji v Gangneungu dosiahla  slovenská reprezentácia už svoje druhé víťazstvo a porazila Švédsko 8:3. O 5 hodín však naši odohrali vyrovnaný zápas s Nemeckom, ktorému podľahli iba tesne 6:7.

Po troch súťažných dňoch má Slovensko vynikajúcu bilanciu: 5 medailí – 3 zlaté, 1 strieborná a 1 bronzová, v celkovom hodnotení krajín sa nachádza na priebežnom 6. mieste.