Vladimír Putin oznámil, že bude kandidovať – vari si ho Rusi zasa zvolia za prezidenta?

Vladimír Putin oznámil, že bude kandidovať – vari si ho Rusi zasa zvolia za prezidenta?

Ruský prezident Vladimír Putin oznámil, že bude kandidovať v marcových prezidentských voľbách. Niet veľkých pochýb, že opäť bude zvolený. V čom je jeho fenomén, prečo si ho Rusi opäť volia?

Svoje kandidatúry oznámili aj ďalší známi politici: predseda Komunistickej strany Ruska Gennadij Zjuganov, predseda Liberálno-demokratickej strany Vladimír Žirinovskij, predseda strany Jablko Grigorij Javlinskij, líder opozície Alexej Navalnyj, dve novinárky a „smotánkové osobnosti“ – Ksenija Sobčaková a Jekaterina Gordonová a iní. Proti Putinovi však asi nemajú veľkú šancu.

Oponenti Putina tvrdia, že porušuje ústavu, keď zasa kandiduje, a už ju porušil, keď kandidoval minule. Podľa ruskej ústavy, tá istá osoba nemôže byť vo funkcii prezidenta viac, ako dva razy za sebou. Putin je už trojnásobným prezidentom a bude kandidovať po štvrtý raz. Neporušil však pravidlo „dva razy za sebou“: bol zvolený za prezidenta v rokoch 2000 a 2004, potom si urobil „pauzu“ a pre zmenu v roku 2008 sa stal premiérom. V roku 2012 ho zasa zvolili za prezidenta a zrejme tak to bude aj v marci budúceho roka.

Vladimír Putin 16. januára 2018 bude mať svojrázne „jubileum“ – dokopy bude vo funkcii prezidenta už 5 000 dní… Prečo si ho Rusi zasa zvolia, v čom je tajomstvo jeho neuveriteľnej popularity? Žeby v Rusku nemali iného schopného politika?

Prívrženci Putina to vedia a jeho nepriatelia to musia uznať: Putin pozdvihol z kolien obrovskú krajinu, ktorá sa nachádzala na pokraji priepasti. Tisíce analytikov na celom svete žasnú, že v „období Putina“ sa mnohonásobne zlepšil ruský priemysel, pôdohospodárstvo, sociálne zabezpečenie, platy, dôchodky, zdravotnícka starostlivosť a podobne. Samozrejme, že sú v Rusku problémy – korupcia, nie vždy sa dodržiavajú zákony, platy a dôchodky zaostávajú za západnými a je toho viac. Ale kde nie sú problémy? Majú ich aj ekonomicky najsilnejšie štáty sveta…

Rusi vidia, čím sa vládnutie Putina odlišuje od Stalinovej totality, Chruščovovho a Brežnevovho „divokého socializmu“, Gorbačovovej „prestavby“, Jeľcinovej divočiny a kriminálu. Krajina bohatne, nastala určitá stabilita, obyvatelia vycítili, že je tu šanca vybudovať lepšiu budúcnosť – Rusko po dlhšom období zasa má dobré perspektívy.

Rusi opäť začali byť hrdí na svoju krajinu, históriu a veria v budúcnosť – a aj preto začali na plné hrdlo spievať hymnu na štadiónoch a ochotne sa zúčastňujú na masových patriotických akciách a dvíhajú hore ruskú zástavu. Cítia, že sú zasa veľká, silná a súdržná rodina. Kvôli čomu alebo vďaka komu?..

Putin nie je pán Boh, určite to vedia aj Rusi. Nie je všemocný, robí chyby, ale tie nerobí iba ten, kto nič nerobí. Žiadnu osudnú chybu však Putin dosiaľ nespravil. Nik nepochybuje o jeho snahe urobiť všetko pre Rusko a jeho obyvateľov. Preto Rusi volia Putina: krajine sa darí a nie je dôvod meniť jej lídra.

Pre ruského človeka „čistota rúk a duše“ vždy bola jednou z najpodstatnejších. Putin nie je zamiešaný do žiadneho korupčného škandálu, Rusi vedia, že nepotrebuje „hrabať“, celkom sa uspokojí aj s prezidentským platom. Svoje sily a energiu venuje budovaniu silného a úspešného Ruska. Aj drvivá väčšina nepriateľov Putina, ak bude úprimná, uzná, že pre svoju krajinu by chcela práve takého prezidenta. Niet sa potom čo veľmi čudovať, že Rusi stále volia a zasa zvolia Vladimíra Putina za prezidenta…

(pal)

Foto zdroj: https://phys.org/news/2013-04-putin-unveils-bn-russian-space.html