Vladimír Putin vysvetlil, o čom je dialóg a ako dosiahnuť mier v Sýrii

Vladimír Putin vysvetlil, o čom je dialóg a ako dosiahnuť mier v Sýrii

V ruskom Soči sa pred pár dňami skončil Kongres sýrskeho národného dialógu. Jeho účastníci hľadali možnosti, ako na základe rezolúcie 2254 Bezpečnostnej rady OSN čo najskôr ukončiť konflikt v Sýrii, zastaviť násilie, krviprelievanie, terorizmus a ničenie.

Ciele daného fóra a možnosti ukončenia vojny v Sýrii vysvetlil vo svojom vyhlásení ruský prezident Vladimír Putin. Zdôraznil, že úlohou Kongresu je zjednotiť sýrsky ľud po takmer sedemročnom konflikte, v dôsledku ktorého prišli o život státisíce ľudí a svoju vlasť boli nútení opustiť milióny občanov. „Naskytuje sa dobrá príležitosť realizovať úsilie Sýrčanov o zastavenie bratovražednej vojny, definitívnu likvidáciu terorizmu a návrat k normálnemu životu,“ podčiarkol.

„Rusko naďalej podniká aktívne opatrenia s cieľom prispieť k nastoleniu trvalého mieru a stability v Sýrii, upevneniu suverenity, jednoty a územnej celistvosti Sýrie. S podporou ruských Vzdušných a kozmických síl sýrska armáda porazila militantov ISIS, ktorí sa snažili urobiť z tejto krajiny odrazový mostík medzinárodného terorizmu. Vďaka rokovaniam v Astane za účasti Ruska, Turecka a Iránu boli dočasne vytvorené a fungujú deeskalačné zóny, ktoré pomáhajú zabezpečiť trvalé zastavenie paľby, zlepšiť humanitárnu situáciu, pustiť sa do obnovy zničenej sociálnej a ekonomickej infraštruktúry, zvýšiť úroveň dôvery medzi Sýrčanmi,“ pripomenul ruský prezident.

Konštatoval, že v súčasnosti sú vytvorené podmienky na to, aby bolo možné prevrátiť túto tragickú stránku sýrskych dejín. „S ohľadom na črtajúce sa pozitívne tendencie je potrebný skutočne efektívny medzisýrsky dialóg za účelom dosiahnutia univerzálneho politického urovnania pod vedením OSN a na základe už prijatých rozhodnutí medzinárodného spoločenstva, najmä rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 2254,“ dodal.

Vysvetlil, že práve z tohto dôvodu Rusko iniciovalo uskutočnenie Kongresu, ktorý sa konal s podporou OSN. „Spolu s partnermi z Astanských rokovaní, vplyvnými arabskými štátmi, susedmi Sýrie sme sa snažili, aby toto podujatie bolo čo najreprezentatívnejšie, vychádzame však z toho, že iba sýrsky ľud má právo rozhodovať o budúcnosti svojej krajiny,“ zdôraznil Putin.

Upozornil na to, že teraz stojí pred všetkými konštruktívnymi silami sýrskej spoločnosti kľúčová úloha: vytvoriť spoločnú víziu perspektív na prekonanie krízy, spoločne načrtnúť premeny, ktoré by umožnili občanom nezávisle od ich náboženskej a etnickej príslušnosti alebo sociálneho postavenia, aby sa vo svojej rodnej krajine cítili bezpečne a príjemne.

(pal)

Foto: https://tsargrad.tv/news/putin-nazval-glavnuju-cel-kongressa-sirijskogo-nacionalnogo-dialoga-v-sochi_107931