Vládna koalícia v susednej Českej republike sa zmieta v kríze

Vládna koalícia v susednej Českej republike sa zmieta v kríze

Možno bratov spoza Moravy viac momentálne zaujíma ľadový hokej… Konflikty vo vládnej koalícii českej verchušky naberajú na obrátkach. Po nezhodách medzi českým ministrom financií Andrejom Babišom (ANO) a premiérom krajiny Bohuslavom Sobotkom (ČSSD) sa šéf vládneho kabinetu rozhodol 4. mája prediskutovať vnútropolitickú situáciu s prezidentom Milošom Zemanom. Vznikla z toho fraška…

Český prezident v očakávaní, že Sobotka podá demisu svojho kabinetu, mu vyjadril poďakovanie za prácu, ktorú ako predseda vlády vykonal. Zároveň ho požiadal, aby vláda plnila svoje úlohy až do vymenovania jeho nástupcu, resp. novej vlády. Zeman vtedy premiéra zaskočil, keď mu pred novinármi naznačil, aby demisiu vlády komentoval. Sobotkovi tiež vytkol, že za vládnu krízu nesie zodpovednosť.

Podľa predsedu vlády však krízu spôsobil vicepremiér a minister financií Andrej Babiš, ktorý nevysvetlil okolnosti okolo svojho podnikania a majetku.

“Neviem, k čomu by som sa mal vyjadriť. Ja som prišiel na rokovanie s pánom prezidentom o riešení vládnej krízy,” zareagoval zaskočený Sobotka. Dodal, že od Miloša Zemana nečakal taký čudný ceremoniál.

Prezident Zeman v reakci povedal, že iba deň predtým  ho sekretariát predsedu vlády informoval o tom, že premiér chce prísť na Hrad, aby podal demisiu. “Preto sme pripravili obvyklé aranžmán, ktoré prebieha pri všetkých demisiách predsedov vlády,” uviedol vtedy prezident ČR.

Predseda vlády však povedal, že keby prišiel s demisiou, tak by mal so sebou aj príslušný dokument. Sobotka chcel údajne so Zemanom prebrať, či prezident jeho demisu bude považovať za demisu celej vlády..

Podľa neskoršieho Sobotkovho návrhu, mal byť Babiš z funkcie ministra odvolaný  9. mája. Pražský hrad neodvolanie vysvetlil tým, že taký krok by bol v rozpore s koaličnou zmluvou. Zeman sa neskôr vyjadril, že o odvolaní Babiša rozhodne až po svojom návrate z Číny po 18. máji.

Minister financií Babiš na druhej strane odmietol dobrovoľne odstúpiť s tým, že na to nie je dôvod. Neskoršie pripustil možnosť svojho odchodu, ale za podmienky, že jeho hnutie ANO bude mať garanciu, aby premiér menovanie niekoho do funkcie ministra  financií za ANO  rešpektoval.

Zemanove správanie sa k Sobotkovi v rozhovore pre denník Právo  dňa 9. Mája minister Babiš odsúdil, keď povedal, že: “Pán prezident to podľa mňa prehnal, nemal to robiť”.

Minulý týždeň boli uverejnené nahrávky rozhovoru, kde Babiš preberal s novinárom denníka Mladá Fronta Marekom Přibylom zverejňovanie článkov o jeho politických súperoch. Minister financií na Facebooku v reakcii upozornil, že novinári v skutočnosti neriešia fakt, že on ako ústavný činiteľ a zároveň podpredseda vlády je dlhodobo sledovaný a odpočúvaný. To už komentovať nedokážu ani jeho zamestnanci v médiách, ktoré Babiš vlastní…

Foto zdroj:https://www.info.cz/cesko/pripravuje-sobotka-likvidaci-babise-unik-vybusneho-materialu-stepi-vladu-8565.html

(tom)