Vládna letka ministerstva vnútra je už kompletná

Vládna letka ministerstva vnútra je už kompletná

Na letisku M. R. Štefánika v Bratislave v sobotu 2. septembra 2017 popoludní pristálo lietadlo Airbus A319, ktoré doplnilo štvoricu leteckých dopravných špeciálov. Definitívne ju tvoria dva stroje Airbus A319 a dve menšie lietadlá typu Fokker 100. Najnovší Airbus A319 priletel z Ostravy, kde dostal identický náter s podobizňou Milana Rastislava Štefánika, ako zvyšné tri špeciály. „Vstupuje dnešným dňom do služieb Slovenskej republiky ako náhrada posledného z lietadiel TU-154, ktorý má pred sebou ešte niekoľko letov do konca septembra,” uviedol minister vnútra Robert Kaliňák.

V rámci letu lietadlo absolvovalo aj kontrolu Leteckého úradu SR. Po pristaní prešlo tzv. vodným mostom, ktorým letiskoví hasiči privítali nový prírastok. Lietadlo pri pristaní sprevádzal jeden z vrtuľníkov vládnej letky. Druhý zo slovenských airbusov v minulosti používal bývalý francúzsky prezident Jacques Chirac. Slovenská republika ho kúpila za takmer 35 miliónov eur od švajčiarskej spoločnosti Comlux. V cene je zahrnutý aj servis, výcvik pilotov a servisné stredisko pre opravy, ktoré bude môcť využívať aj tretia strana.

Oproti prvému airbusu je posledný zo štvorice špeciálov starší, má však väčšiu prepravnú kapacitu:do 100 pasažierov. Airbus, ktorý Slovensko kúpilo vlani, odíde v krátkom čase na niekoľkomesačnú plánovanú generálnu opravu do USA, ktorá bola súčasťou kúpnej ceny, vysvetlil minister. Novší airbus už generálnu opravu a obnovu vnútorného vybavenia absolvoval.

Celkovú obnovu leteckých špeciálov Robert Kaliňák označil za efektívnu, aj vďaka tomu, že Slovensko nakúpilo staršie stroje. „Len pre porovnanie, Nemecko prednedávnom kupovalo o niečo väčší Airbus A320 s rovnakými motormi a systémom za 89 miliónov eur ako 15-ročný, my sme za tú istú sumu vymenili všetky štyri,” ozrejmil. Fakt, že ide o identické dvojice strojov airbus a fokker sa podľa ministra prejaví aj ich v jednoduchšom a lacnejšom servise. Nové stroje spotrebujú tiež menej paliva a vďaka nižšej hmotnosti za ne Slovensko bude platiť aj menšie pristávacie poplatky, vyrátal benefity Robert Kaliňák. Vyzdvihol aj fakt, že lietadlá dokážu pristáť aj vo väčších nadmorských výškach a na kratších pristávacích plochách.

Foto zdroj: http://www.airplane-pictures.net/photo/333654/d-aknu-germanwings-airbus-a319/

(bre)