Vládny návrh riešenia amnestií

Vládny návrh riešenia amnestií

Zázraky na počkanie a nemožné do troch dní. Vláda zasadla jubilejne po päťdesiaty raz a jubileum sa patrilo niečím okrášliť. Schválila novelu ústavy a návrh ústavného zákona, ktorým sa má podľa nej vyriešiť to, čo sa ešte pred pár dňami podobalo na nemožné. Ukázalo sa, že ak sa treba ukázať v dobrom svetle, už zrazu žiaden svár. Ide veľmi rýchlo dať hlavy dohromady a navrhnúť prekvapujúce ústavne riešenie zrušenia Mečiarových amnestií.

Vláda nielenže schválila spomínanú novelu Ústavy SR a návrh ústavného zákona na zrušenie Mečiarových amnestií, ale tiež odhlasovala, že tento právny materiál sa bude v NR SR schvaľovať v zrýchlenom konaní. Vládny návrh sa netýka iba roky sa vlečúcej kauzy, ale je v ňom implementovaná nová kompetencia parlamentu do budúcnosti. Podľa nej by mala Národná rada šancu zasiahnuť v prípade individuálneho zlyhania prezidenta pri udeľovaní milosti či amnestie. Rozhodnutie poslancov potom do 60 dní potvrdiť Ústavný súd SR. To má platiť aj v prípade vládou schváleného návrhu na zrušenie Mečiarových amnestií a milosti prezidenta Michala Kováča. O tom má parlament rokovať na marcovej schôdzi.

Cieľom návrhu ústavného zákona je „zveriť Národnej rade SR právomoc zrušiť amnestiu alebo individuálnu milosť a zároveň zveriť Ústavnému súdu SR právomoc preskúmať ústavnosť, tak zrušenia amnestie alebo individuálnej milosti Národnou radou SR, ako aj ústavnosť samotnej udelenej amnestie alebo individuálnej milosti“, píše sa v materiáli.

Podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, vládou schválené návrhy považuje „za prejav vôle zrušiť amnestie zastupujúceho prezidenta Vladimíra Mečiara z roku 1998.“ Za dôležité tiež považuje, že do návrhu sa dostalo opatrenie, podľa ktorého v prípade zrušenia amnestií V. Mečiara sa zrušia všetky rozhodnutia v trestných konaniach, ktoré sa urobili na základe amnestií. Zdržala sa však komentára, keď mala naznačiť, ako môže skončiť obnovené stíhanie aktérov amnestovaných činov. Rovnako nechcela dať reč ani o tom, či sa môže vyvodiť trestnoprávna zodpovednosť voči Mečiarovi. To podľa nej nie je otázka pre politika, ale pre orgány činné v trestnom konaní. Ak budú mať rozviazané ruky, verí, že 90 hlasov to istí.

Keď pani ministerka dostala otázku, či je vládny návrh lepší ako ten, čo navrhol Ján Budaj, podľa nej bol najlepší ten návrh, ktorý získa v parlamente potrebnú ústavnú väčšinu. Pri parlamentnej matematike, teda počte koaličných poslancov a ich poslušnej ochote všímať si hlavne určité palce, či sú hore alebo dolu, je to všetko jasnejšie. Aby získali „palčiaci“ potrebných 90 hlasov, okrem koaličných dostanú potrebný počet od opozičných poslancov, a tak je ešte všetko jasnejšie. Tribún revolúcie z roku 1989 Ján Budaj sa pochlapil, ale to je všetko. Smotanu zlížu iní traja kocúri.

Foto zdroj: https://www.cas.sk/clanok/461638/velka-trauma-v-historii-slovenska-oziva-za-zrusenie-meciarovych-amnestii-budu-hlasovat-tito-politici/

https://www.cas.sk/clanok/439338/brecely-sa-vzda-funkcie-ministra-dopravy-zo-stvorkoalicie-bude-trojkoalicia/

(nem)